Facebook Google+ Twitter

„Bibliografia Historii Polski” - najnowszy projekt IPN

Nowy pomysł Instytutu Pamięci Narodowej, a zarazem wielki sukces Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Informacje, fakty, ciekawostki - możliwość nabywania wiedzy niedostępnej na żadnym innym portalu.

15 grudnia 2008 roku w Pałacu Staszica odbyła się prezentacja portalu internetowego „Bibliografia Historii Polski” - który jest najnowszym projektem Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) oraz Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk (PAN). Na stronie internetowej bibliografia.ipn.gov.pl można znaleźć dokumenty publikowane wcześniej w drukowanej wersji "Bibliografii", która była nadzorowana i uzupełniana przez PAN od ponad półwiecza. Bibliografia zawiera nie tylko opisy bibliograficzne dotyczące zagadnień, wydarzeń czy okresów historii Polski, ale także dzieła dotyczące poszczególnych zagadnień takich jak metodologia, dydaktyka, historia historiografii, wystawy historyczne, popularyzacja historii, archiwa, biblioteki, muzea. Wszystkie zestawione są w układzie tematycznym w sposób chronologiczny. Niektóre opracowania znajdujące się w bibliografii obejmują więcej niż jeden okres historyczny (na który podzielona jest chronologiczna część bibliografii) - w takim przypadku są umieszczane w dziale dotyczącym poszczególnych dziedzin lub zagadnień np. historia sztuki, historia prasy, języka, teatru, biografie, zagadnienia kultury materialnej.
 / Fot. ipn
Dzięki współpracy Instytutów udało się stworzyć bazę, która zawiera informacje z lat 1990 – 2005 i liczy około 125 tys. rekordów. Niedługo można też spodziewać się 8331 rekordów z roku 2006 oraz z roczników 1988-1989, planowane jest także uzupełnienie bazy o rocznik 2007 i stopniowe zdigitalizowanie roczników 1980 - 1987. Co roku baza będzie powiększać się o kolejne tomy, które są systematycznie przygotowywane przez Instytut Historii PAN.

Prawdą jest, iż „Bibliografia Historii Polskiej” powstaje dzięki autopsji zespołu opracowującego. Informacje zawarte w Bibliografii są czerpane z polskich i zagranicznych czasopism – miesięczników, kwartalników i roczników. Dzięki przeglądaniu informacji na bieżąco i regularnemu uzupełnianiu bazy danych „Bibliografia Historii Polski” może być bazą naukową dla historyków, badaczy dziejów kultury, losów kościoła, badaczy historii politycznej czy gospodarczej, ale także dla każdego kto chce poznać historie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Nie dział link do tej bibliografii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pewne zasady pisowni w języku polskim obowiązują..przedmówcy mają rację

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze jedno - "warszawa" to też pseudonim? Ładnie to tak stolicę z małej litery?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja uważam, pisanie imienia i nazwiska z małej litery, za brak szacunku do własnej osoby. Bo kto się domyśli, że to pseudonim. Po za tym, to nie storna wiersze.pl tylko link dziennikarski serwis.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mimo, że Pani kometarz nie ma nic wspólnego z artykułem bardzo dziękuje. To, że moje imię i nazwisko jest napisane z małej litery nie jest przypadkowe - to świadomy wybór, w którym nie jestem odosobniona, tak samo podpisywał się niejaki e.e cummings, amerykański poeta. Poeta, którego dzieła nie są mnie obojętne- stąd pomysł na pseudonim artystyczny utrzymany w tym samym duchu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak historia Polski długa i szeroka, oraz gruba bibliografia , to jeszcze nigdzie nie widziałam by imię własne i nazwisko było w niej pisane z małej litery. A co dopiero autor o niej, tzn o historii Polski i jej bibliografii piszący?
Nie rozumiem dlaczego autorka pisze własne imię i nazwisko z małej litery.
Pisze o IPN, o Bibliografii Historii Polski ? zatemm wypada, albo tymbardziej trzeba pisać p o p r a w n i e. Tak mi się wydaje. Inaczej wiarygodność jest lekko podważona , sama przez się.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.