Facebook Google+ Twitter

Bibliografia tatrzańska – Ty też możesz włączyć się do projektu!

Miłośników gór ucieszy fakt, iż prowadzone są prace nad digitalizacją fiszek z bibliografią Tatr i Podtatrza Witolda Henryka Paryskiego. Projekt realizowany jest przez Fundację im. Zofii i Witolda Paryskich oraz Tatrzański Park Narodowy.

Bibliografia Tatr i Podtatrza / Fot. Materiał własnyTym, którzy kochają górskie wyprawy, nie trzeba przedstawiać osoby Witolda Paryskiego. Jest jedną z najbardziej znanych i cenionych postaci w tatrzańskiej historii. Krajoznawca, taternik, przewodnik tatrzański, ratownik TOPR-u, alpinista, działacz ochrony przyrody, autor wielu prac o Tatrach i Podtatrzu m.in.: przewodnika „Tatry Wysokie” oraz bibliografii, nad stworzeniem, której pracował przez ponad 50 lat. Bibliografia tatrzańska jest cennym źródłem informacji dla naukowców, badaczy, studentów i miłośników Tatr. Zawiera 95% wszystkich publikacji związanych z Tatrami i Podtatrzem, wydanych w latach 1920-1960. Całość zbioru ma ponad 150 000 pozycji.

Fiszki do niedawna pozostawały ukryte w archiwum i były dostępne jedynie dla wąskiego grona badaczy. Taka forma niestety bardzo ograniczała ich dostępność zainteresowanym osobom. Pracownikom Fundacji im. Zofii i Witolda Paryskich udało się pozyskać fundusze ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zdigitalizowane fiszki zostaną udostępnione w internecie za pośrednictwem Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej oraz stron Tatrzańskiego Parku Narodowego. Całość prac ma się zakończyć pod koniec 2015 roku.

Digitalizacja fiszek i udostępnienie ich w postaci cyfrowej bazy to jednak dopiero pierwsza część. Następnym krokiem będzie zbudowanie internetowej społeczności, skupionej wokół hasła „z miłości do gór” i uzupełnianie bibliografii o nowe pozycje. Wkład internautów będzie nieoceniony, dlatego, jeśli znajdziesz w internecie książkę lub artykuł dotyczący Tatr, prześlij link na adres: biblioteka@tpn.pl

Więcej szczegółów dotyczących projektu znajduje się na stronie: Bibliografia Tatr i Podtatrza

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.