Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bibliografia tatrzańska – Ty też możesz włączyć się do projektu!

Jerzy A. Kozłowski
Jerzy A. Kozłowski
Bibliografia Tatr i Podtatrza
Bibliografia Tatr i Podtatrza Materiał własny
Miłośników gór ucieszy fakt, iż prowadzone są prace nad digitalizacją fiszek z bibliografią Tatr i Podtatrza Witolda Henryka Paryskiego. Projekt realizowany jest przez Fundację im. Zofii i Witolda Paryskich oraz Tatrzański Park Narodowy.

Tym, którzy kochają górskie wyprawy, nie trzeba przedstawiać osoby Witolda Paryskiego. Jest jedną z najbardziej znanych i cenionych postaci w tatrzańskiej historii. Krajoznawca, taternik, przewodnik tatrzański, ratownik TOPR-u, alpinista, działacz ochrony przyrody, autor wielu prac o Tatrach i Podtatrzu m.in.: przewodnika „Tatry Wysokie” oraz bibliografii, nad stworzeniem, której pracował przez ponad 50 lat. Bibliografia tatrzańska jest cennym źródłem informacji dla naukowców, badaczy, studentów i miłośników Tatr. Zawiera 95% wszystkich publikacji związanych z Tatrami i Podtatrzem, wydanych w latach 1920-1960. Całość zbioru ma ponad 150 000 pozycji.

Fiszki do niedawna pozostawały ukryte w archiwum i były dostępne jedynie dla wąskiego grona badaczy. Taka forma niestety bardzo ograniczała ich dostępność zainteresowanym osobom. Pracownikom Fundacji im. Zofii i Witolda Paryskich udało się pozyskać fundusze ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zdigitalizowane fiszki zostaną udostępnione w internecie za pośrednictwem Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej oraz stron Tatrzańskiego Parku Narodowego. Całość prac ma się zakończyć pod koniec 2015 roku.

Digitalizacja fiszek i udostępnienie ich w postaci cyfrowej bazy to jednak dopiero pierwsza część. Następnym krokiem będzie zbudowanie internetowej społeczności, skupionej wokół hasła „z miłości do gór” i uzupełnianie bibliografii o nowe pozycje. Wkład internautów będzie nieoceniony, dlatego, jeśli znajdziesz w internecie książkę lub artykuł dotyczący Tatr, prześlij link na adres: [email protected]

Więcej szczegółów dotyczących projektu znajduje się na stronie: Bibliografia Tatr i Podtatrza

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto