Facebook Google+ Twitter

Biblioteczne atrakcje dla dzieci

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-07-24 12:42

Piesze wycieczki, jazda konna, szukanie śladów Muminków, projektowanie mody, budowa latawców, tworzenie fantazyjnych fryzur - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez śląskie biblioteki publiczne.

Jak podaje CBOS w 2006 r. blisko połowy rodzin nie stać było zorganizowanie wakacyjnego wyjazdu dziecku. Na szczęście bardzo atrakcyjną i w dodatku darmową ofertę dla najmłodszych przygotowały śląskie biblioteki. W Katowicach można jeździć konno i zwiedzać najciekawsze zakątki miasta, Książnica Beskidzka zaprasza na wycieczkę śladami Muminków, w Siemianowicach pomogą zrobić latawce i ramki na ulubione zdjęcie, zaś najmłodsi gliwiczanie mogą wystartować w konkursie fryzur. A to tylko niektóre z atrakcji.

Katowice. Miejska Biblioteka Publiczna tel. 032-254-60-98

Katowicka biblioteka przygotowała wyjątkowo bogatą ofertę. Do końca sierpnia, codziennie od poniedziałku do piątku odbywają się różnego rodzaju imprezy dla dzieci. Zajęcia odbywają się w filiach katowickiej biblioteki.

24 lipca odbędzie się wycieczka „Przez góry i doliny na grzbiecie wierzchowca”. W programie wyprawy do stadniny jest jazda konna z elementami hipoterapii. Później dzieci czeka ognisko, pieczenie kiełbasek i wspólny śpiew przy akompaniamencie gitary. (Filia nr 14, Osiedle Tysiąclecia, ul. Piastów 20, godz. 10 - 13)

Dzień później dzieci będą miały okazję wybrać się do kina Helios. Po seansie filmowym uczestnicy wycieczki „wdrapią się” na 27 piętro wieżowca Altus, aby zobaczyć panoramę Katowic. Liczba miejsc jest ograniczona, więc należy zapisać się wcześniej w bibliotece. (Filia nr 3, Załęże, ul. Gliwicka 93, godz. 9 - 14)

Wielokrotnie w ciągu wakacji biblioteka organizuje różnorakie wycieczki. Interesująco zapowiadają się: piesza wycieczka do Górnośląskiego Parku Etnograficznego (25.07. Filia nr 6, Wełnowiec, ul. Bytomska 8a, godz. 10 - 14), wyjazd do Muzeum Zamku w Będzinie (25.07. Filia nr 20, Dąbrówka Mała, ul. Strzelców Bytomskich 21B, godz. 10 -1 4), wycieczki do planetarium (8, 16 i 28 sierpnia). Atrakcją z pewnością będzie wyjazd do Pszczyny 23 sierpnia. W programie wycieczki jest zwiedzanie Muzeum Zamkowego, spacer po Parku Zamkowym, Dzikiej Promenadzie i Parku Dworcowym (Filia nr 3, godz. 8-16). Młodych wielbicieli natury zainteresuje „Magia pierwotnej puszczy” – wycieczka do Doliny Trzech Stawów i lasu murckowskiego. Przewidziany jest piknik na łonie natury i odkrywanie darów lasu (16.08. Filia nr 3 godz. 10-14). Nie obejdzie się także bez tematycznych wizyt w Chorzowskim Zoo. Dzieci przejdą się „Tropem pantery i żbika”, zobaczą także jak wygląda „Purpurowy Rajski Ptak i inne osobliwości świata”.

Bielsko Biała. Książnica Beskidzka tel. 033-822-82-21/23

W każdy wtorek i czwartek w godzinach 11:00-12:30 organizowane są „Wycieczki z Włóczykijem po Krainie Muminków”. Organizatorzy zaplanowali między innymi: wspólne łowienie ryb, budowę domu nad jeziorem, zabawy w labirynty, podchody, potkanie ze smokami, zmorami, zjawami, duszkami. Szczegółowy terminarz zajęć w załączniku oraz na tej stronie

Uwieńczeniem Wycieczek z Włóczykijem… jest konkurs „Chrońmy przyrodę”, jego uczestnicy mają za zadanie przygotować proekologiczny plakat. Termin składania prac mija 24 sierpnia, więc zainteresowani mają jeszcze trochę czasu. Nagrody przyznawane będą w dwóch kategoriach wiekowych (dzieci do lat 7 oraz dzieci w wieku 7-14 lat. Ogłoszenie zwycięzców konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się 30 sierpnia o godz. 11.00 w sali konferencyjnej im. Zofii Kossak- Szczuckiej w Książnicy Beskidzkiej.

Gliwice. Miejska Biblioteka Publiczna tel. 032-238-25-10

Tutaj także pojawią się Muminki. 2. sierpnia o godz. 10. w Centralnej Bibliotece dla Dzieci okaże się, kto jest najlepszym muminkologiem. Ponadto najmłodsi będą mieli okazję tworzyć bajkowe postacie z balonów, a także wziąć udział w konkursie na kartę członkowską Bibliotecznego Klubu Muminków. Biblioteka przygotowała także konkurs astronomiczny (27 lipca), konkurs logiczny (1 sierpnia), budowanie kamiennych stworów i potworków (3 sierpnia), konkurs dla młodych projektantów mody (6 sierpnia), pokaz karate (13 sierpnia), czy wspólne budowanie makiety Muminkowej wioski (23 sierpnia).

Wielbicieli Misia o Małym Rozumku z pewnością przyciągną „Wędrówki Kubusia Puchatka” – tworzenie makiety przygód głównego bohatera (17.08., godz. 11., Filia nr 15, ul. Piastowska 3) oraz „Wędrówki Misia Uszatka” (9.08., godz. 11., Filia nr 15). Zajęcia w gliwickiej bibliotece trwają od poniedziałku do piątku 31. sierpnia, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Siemianowice Śląskie. Miejska Biblioteka Publiczna tel. 032- 228-13-29

W ramach cyklu imprez pod hasłem „Biblioteka czeka – książka czeka” w każdy wakacyjny wtorek dzieci będą mogły uczestniczyć w warsztatach plastycznych „Mam pomysł na…”. W każdy czwartek natomiast bibliotekarze zapraszają na zajęcia literacko-plastyczne „Poczytajmy, posłuchajmy”. Filia nr 1 (ul. Żeromskiego 13a) organizuje w każdą środę spotkania z postaciami z bajek z różnych krajów Europy. W wakacje dzieci będą miały jeszcze okazję poznać Papę Smerfa, Pszczółkę Maję, Pinokia i wielu innych. Siemianowicka biblioteka organizuje także mnóstwo innych zajęć rozwijających fantazję i umiejętności plastyczne najmłodszych. Dzieci będą tworzyły ramkę na zdjęcia z wakacji, fantazyjne latawce, origami. Dla miłośników elektroniki przygotowano gry edukacyjne i bajki. Nie zapomniano także o grach planszowych.

Zabrze. Miejska Biblioteka Publiczna tel. 032-271-42-24

Zabrzańska biblioteka po raz kolejny organizuje letni cykl zajęć dla najmłodszych - "Lato w Bibliotece". Zajęcia dla dzieci i młodzieży skoncentrują się na kilku podstawowych tematach. W związku z przypadającą w tym roku 165. rocznicą urodzin Marii Konopnickiej i 40. rocznicą śmierci Mariana Walentynowicza, popularyzowana będzie twórczość tych autorów. Kontynuowana również będzie ogólnopolska akcja „Głośnego Czytania Dzieciom”. Najmłodsi będą także poznawać historię Zabrza, jego zabytki i instytucje kulturalne. Oprócz tego, każda z filii będzie realizowała swój własny program zajęć, obejmujący gry, zabawy, konkursy, quizy, zajęcia ruchowe, plastyczne oraz konkursy promujące czytelnictwo. Podsumowanie spotkań pierwszego i drugiego miesiąca wakacji odbędzie się na Kąpielisku Leśnym w Zabrzu-Maciejowie.
Więcej informacji tutaj

Żory. Miejska Biblioteka Publiczna tel. 032-434-45-84

Od 28. czerwca do 31. sierpnia trwają wakacje z bohaterami książek Astrid Lindgren. W poniedziałki dzieci będą uczestniczyć w warsztatach plastycznych. Wtorki poświęcone są wakacyjnym podróżom w towarzystwie bohaterów książek Lindgren. W środy dzieci będą poznawać ciekawe zawody. Czwartek to dzień gier i zabaw w plenerze pod hasłem „Sport na wesoło”. Wreszcie w piątek najmłodszych czekają „Zagadki sówki dla mądrej główki” – rebusy i krzyżówki. Codziennie o godzinie 10.00 rusza wakacyjne kino. Szczegółowy plan w załączniku.

Sosnowiec. Miejska Biblioteka Publiczna tel. 032- 266-33-96

Codziennie do 31 sierpnia odbywać się będą zajęcia świetlicowe w godzinach otwarcia bibliotek. W ich trakcie dzieci będą bawić się w małego bibliotekarza, odwiedzą salonik „tatuażu”, przygotowano dla nich także zabawy edukacyjne, zgaduj-zgadulę, gry planszowe, głośne czytanie bajek, zajęcia plastyczne dostosowanych do wieku i zainteresowań dzieci.

Z ciekawszych imprez warto wymienić „Kredą malowane” – plenerowe zajęcia plastyczne dla najmłodszych (1.08., godz. 11., Filia nr 6, Niwka, ul. Wojska Polskiego 6), „Wakacje z Sherlockiem Holmesem” – sztuka dedukcji, rozwiązywanie logogryfów i zagadek (13.08., godz. 11., Filia nr 5, Walcownia, ul. Maliny 14a) oraz „Wakacje Mikołajka” – obozowe życie, czyli drużyny na start oraz wakacyjne gry towarzyskie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

(+) :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fantastyczne info! Kawał dobrej roboty!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapomniałem w w komentarzu. Teraz plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetnie zebrane informacje, nawet mi się przydały, stawiam plusa brawo. W profilu brakuje Twojego zdjęcia, radze je dodać sobie, bo prędzej czy później ktoś z redakcji W24 Ci to wypomni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.