Facebook Google+ Twitter

Biblioteka Narodowa kupiła rękopis "Wiernej rzeki" Żeromskiego. Kosztował 240 tys. zł

Za blisko ćwierć miliona złotych Biblioteka Narodowa kupiła rękopis "Wiernej rzeki" Stefana Żeromskiego. Do tej pory uważano, że jedyny zachowany fragment rękopisu książki znajduje się w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach.

 / Fot. By Olawill299 (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], viWystawiony 7 grudnia w domu aukcyjnym "Lamus" rękopis "Wiernej rzeki", to zeszyt w kratkę zapisany jednostronnie. Na jego grzbiecie znajdują się złote litery. Dzieło zawiera niewiele poprawek. Czystopis należał do ks. Józefa Niedzieli, czego dowodzi pieczątka na znalezisku. Duchowny zginął w Dachau w 1942 r. Cena wywoławcza wynosiła 150 tys. złotych. Biblioteka Narodowa nabyła dzieło na zasadzie pierwokupu za 240 tys. złotych.

Zeszyt zadaje kłam dotychczasowemu przekonaniu, że jednym ocalonym fragmentem jest dwustronnie zapisana kartka znajdująca się w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Zachowany fragment rozpoczynał się od słów: "Salomea dowlokła się..." - podaje serwis Gazeta.pl. Rękopisy pisarza zostały ukryte przez jego córkę, Monikę Żeromską podczas powstania warszawskiego. Gdy w 1950 r. udało się do nich dotrzeć okazało się, że egzemplarz "Wiernej rzeki" jest bardzo zniszczony. Zdecydowano się na jego komisyjne spalenie.

Historyk literatury, prof. Zdzisław Adamczyk był pewien, że odnaleziony po wojnie i spalony później zeszyt to czystopis dzieła Żeromskiego. Brulion kupiony przez Bibliotekę Narodową posłużył prawdopodobnie Spółce Nakładowej "Książka" z Krakowa do wydania dzieła. Być może został zwrócony Stefanowi Żeromskiemu, a ten przekazał go ks. Niedzieli, którego pieczątka znajduje się na zeszycie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Tym bardziej dziękuję Panu Rafałowi za taką informację, gdyż Teleexpress raczył dopiero dzisiaj zamieścić- według mnie - bardzo ważną wiadomość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ogromnie cieszy ta wiadomość!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rarytas! Dobrze, że został uratowany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.