Facebook Google+ Twitter

Biblioteka Podwórkowa w Warszawie

W ramach pilotażowego projektu Międzynarodowego ruchu ATD Czwarty Świat w Warszawie rozpoczęły się zajęcia biblioteki podwórkowej. Projekt pod patronatem Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom potrwa do końca lipca.

 / Fot. http://www.atd.org.plNajmłodsi mieszkańcy Pragi od końca kwietnia mogą brać udział w innowacyjnym projekcie podwórkowych bibliotek międzynarodowego ruchu ATD Czwarty Świat. Wolontariusze docierają do dzieci pochodzących ze środowisk zagrożonych wykluczeniem i na klatkach schodowych lub podwórkach czytają razem z nimi książki.

Karol Sowa z ATD mówi, że w działania pierwszej w Warszawie Biblioteki Podwórkowej zaangażowało się 15 wolontariuszy. - Spotkania rozpoczynają się po południu i trwają zazwyczaj od 2 do 3 godzin, w czasie których oprócz samego czytania dzieci biorą udział w grach i zabawach związanych z tematyką lektur - dodał.

Według Pierre'a Kleina z ATD w ramach pilotażu działają już cztery biblioteki - dwie w Warszawie i dwie w mniejszych miejscowościach. Wkrótce dołączą w Kielcach i w Sadkach. Na pierwsze zajęcia w Warszawie przyszło do jednej biblioteki 15, a do drugiej 25 dzieci. To - zdaniem Kleina - dużo.
Członkowie ATD zapowiadają, że jeśli pilotażowy projekt powiedzie się i będą wolontariusze, w Polsce powstaną kolejne biblioteki.

Biblioteka Podwórkowa umożliwia dzieciom oraz rodzinom zagrożonym wykluczeniem społecznym uzyskanie większego dostępu do dóbr nauki i kultury, poprzez kontakt z książką sztuką i innymi środkami wyrazu. Zajęcia zaspokajają głód wiedzy u dzieci, dają szanse na czerpanie radości z nauki oraz zachęcają do odkrywania i dzielenia się swoim talentem. Jednym z celów Biblioteki Podwórkowej jest ułatwienie dzieciom dołączenia do bibliotek miejskich, klubów sportowych, informatycznych, teatrów, szkół, by mogły w pełni korzystać z istniejącej oferty zajęć, a także pomoc w stawianiu pierwszych kroków w życiu społecznym.

ATD Czwarty Świat to międzynarodowy ruch, który gromadzi ludzi z różnych środowisk, m.in. osoby w sytuacji skrajnej biedy i wykluczenia. Ruch powstał w 1957 r. we Francji z inicjatywy ojca Józefa Wrzesińskiego, syna polskiego emigranta i Hiszpanki, który wychował się w wielkiej nędzy, a potem pracował z ludźmi ulicy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.