Facebook Google+ Twitter

Biblioteka uliczna może powstać w Rudzie Śląskiej

Sztuka na ulicy to nic nowego. Ale biblioteka? Biblioteka przy ruchliwej ulicy, wychodząca na ulicę, powiązana z kawiarenkami literackimi, księgarniami, czytelniami...

Bibliotekę swą widzi ogromną! Kto? Krystian Gałuszka Obraz J. Obrodzkiego / Fot. A. Podgórski- dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej, poeta, prozaik, autor 10 książek, w tym 5 tomików poetyckich. Uznanie przyniosła mu ostania powieść "Księga Raziela", obwołana śląskim "Kodem Leonarda da Vinci" osadzona w konwencji "historical fiction". Jeszcze o niej napiszemy!

Sztuka na ulicy to nic nowego. Teatr, kino, galerie, wystawy, spotkania twórców z odbiorcami. To znamy, do tego przywykliśmy. Ale biblioteka? Biblioteka przy ruchliwej ulicy, wychodząca na ulicę, powiązana z kawiarenkami literackimi, księgarniami, czytelniami. Krystian Gałuszka żyje taką wizją. Zaproponował nową architektonicznie formułę biblioteki publicznej, która choć w szczególe nie jest niczym odkrywczym - jak otwarcie przyznaje - w całości tworzy inną jakość, będąc szansą na ponowne wpisanie się biblioteki w przestrzeń publiczną. Pamiętając opracowania teoretyków bibliotekoznawstwa, którzy wypracowali podstawowe zasady lokalizacji współczesnej biblioteki miejskiej, a mianowicie to, iż powinna znajdować się w centrum miasta, być blisko węzła komunikacyjnego, a zarazem powinna być w miejscu w miarę wyciszonym i otoczonym zielenią, chce „wbudować” bibliotekę w centrum miasta obok rynku bądź innego placu centralnego.

- Gdyby biblioteki były tylko zwykłymi magazynami informacji, w których uzyskuje się wiadomości na interesujący temat, to rzeczywiście mogłyby się całkowicie wyprowadzić do sieci i tam wieść spokojny żywot w formie bibliotek cyfrowych. Wiemy jednak, że od samego początku były one zjawiskiem kulturowym, żeby nie powiedzieć cywilizacyjnym - rozwija Gałuszka swą myśl o bibliotece w formule Open Street w centrum Rudy Śląskiej, obok centralnego placu miejskiego noszącego imię Jana Pawła II, poddawanego na szczęście rewitalizacji, po której straci dotychczasową funkcję toalety dla piesków i gołębi oraz przystani ludzików niezbyt szacownej konduity.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Wypożyczalnia dla dorosłych"...- brzmi kusząco. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.