Facebook Google+ Twitter

Biblioteki na podwórkach. Wolontariusze czytają z dzieciakami

„Biblioteki podwórkowe” to projekt organizowany przez Ruch ATD Czwarty Świat. Już od dwóch lat wolontariusze czytają na podwórkach książki. Także w Warszawie. Chcą zachęcić dzieci i młodzież do poznawania literatury, która nie musi być dla nich tylko obowiązkiem szkolnym.

 / Fot. wikipedia.orgPomysł narodził się we Francji. Za jej przykładem poszły inne kraje świata, w tym Polska. W naszym kraju akcja odbywa się w kilku miastach: w Warszawie, Kielcach, Lidzbarku, a w tym roku także w Mięcierzynie i Strzelcach Opolskich.

- Projekt umożliwia środowiskom defaworyzowanym większy dostęp do edukacji i kultury - tłumaczy Anna Wierzbicka z biura organizacji ATD Czwarty Świat Polska.

"Biblioteki podwórkowe" pojawiają się na ulicach dzielnic, które słyną z problemów natury społecznej, takich jak np. warszawska Praga. Wolontariusze nie potrzebują specjalnych miejsc, świetlic, sal; zajmują miejsca na stopniach klatki schodowej, na podwórku, czy po prostu na chodniku i czytają.

- Przychodzimy zawsze w te same miejsca. Rozkładamy kocyki, rozstawiamy stołki. Od czasu do czasu odbywają się także zajęcia plastyczne. Dzieciaki już nas znają, nawiązaliśmy z nimi bliskie relacje i nie trzeba ich specjalnie zachęcać do udziału w spotkaniach - opowiada Anna Wierzbicka z ATD.

Jak zapewnia Pierre Klein, koordynator krajowy ATD, miejsca spotkań podobają się także rodzicom, gdyż mogą oni obserwować swoje pociechy i decydować o ich dalszym uczestnictwie w akcji.

Wolontariusze czytają dzieciom przede wszystkim bajki, ale lektury dostosowywane są także do ich próśb i zainteresowań. Czasem odbywają się także zajęcia plastyczne.

Wolontariuszem akcji może zostać każdy, kto lubi literaturę i ma dobre podejście do dzieci. Jak tłumaczy Wierzbicka są to osoby w różnym wieku: licealiści, studenci i osoby pracujące.

Jak czytamy na stronie organizacji, bardzo przydatni są także panowie, znający się na sporcie i motoryzacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Świetna sprawa!:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo pozytywna inicjatywa /5/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.