Facebook Google+ Twitter

Bieda w Polsce nie odpuszcza

Główny Urząd Statystyczny opublikował wczoraj raport za 2010 rok, dotyczący sfery ubóstwa w Polsce. Wynika z niego, iż od dwóch lat nie zanotowano istotnych zmian w zasięgu ubóstwa, mimo trwającego wzrostu gospodarczego.

 / Fot. Tadeusz KowalskiSą to dane zatrważające, gdyż mimo utrzymującego się wzrostu gospodarczego, bezrobocie, zatrudnienie i dochody rodzin utrzymują się na niezmienionym poziomie. A może być jeszcze gorzej, gdyż minister Rostowski prognozuje spowolnienie gospodarki.

Minimum egzystencji ustalone przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych wynosi 466 zł dla gospodarstwa jednoosobowego oraz 1257 zł dla rodzin czteroosobowych. Obejmuje ono jedynie podstawowe wydatki na skromne wyżywienie i utrzymanie mieszkania. W 2010 roku, w skrajnym ubóstwie żyło 5,7 proc. Polaków. Wynik ten nie zmienił się od 2009 roku. Wg GUS wynika to głównie z bezrobocia. W gospodarstwach domowych, w których jedna osoba pozostawała bez pracy, w ubóstwie żyło aż 16 proc. spośród nich. W gospodarstwach, których bezrobocie nie dotknęło, wskaźnik ten wynosił 5 proc.

Największy wskaźnik ubóstwa GUS zanotował w rodzinach wielodzietnych z czwórką dzieci - wyniósł on 24 proc., a w rodzinach z trójką dzieci - 9,8 proc. W bardzo trudnej sytuacji są też osoby utrzymujące się z zasiłków dla bezrobotnych czy świadczeń pomocy społecznej oraz darowizn. Aż 30 proc. z nich żyje w ubóstwie. W skrajnej biedzie egzystuje 8 proc. rodzin, których członkowie wykonują najgorzej płatną pracę.

17,1 proc. Polaków, czyli 6,5 mln osób żyje w niedostatku. Rozumie się przez to sytuację, gdzie wydatki są o ponad połowę niższe, od średnich miesięcznych wydatków gospodarstw domowych.

Szczegółowe wyniki badań można znaleźć na stronie GUS: http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/PUBL_wz_ubostwo_w_polsce_2010.pdf.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

a1
  • a1
  • 06.08.2011 23:57

tych którzy rządzą jest tylko 100 tysięcy i co wy na to ,chyba już czas

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.