Facebook Google+ Twitter

"Biedni ludzie z miasta Łodzi". Majestatyczny portret Rumkowskiego

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-10-14 11:07

W listopadzie nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się znakomita powieść szwedzkiego pisarza Steve’a Sema-Sandberga Biedni ludzie z miasta Łodzi. To jeden z największych wydawniczych fenomenów ostatnich lat. W dwa miesiące po opublikowaniu książka zdobyła najważniejszą szwedzką nagrodę literacką - Nagrodę Augusta. Prawa do powieści kupiło kilkadziesiąt krajów. W każdym z państw wydanie dzieła szwedzkiego autora budzi dyskusję i wywołuje falę pozytywnych recenzji.

 / Fot. Materiały prasoweChaim Mordechaj Rumkowski. Władca łódzkiego getta. Pan życia i śmierci. Dla jednych postać budząca odrazę, kolaborant zmuszający Żydów do wyniszczającej pracy na rzecz Trzeciej Rzeszy. Dla innych bohater, który prowadził z faszystami ryzykowną grę - dzięki wzorowej organizacji łódzkiego getta i korzyściom ekonomicznym, jakie przynosiło ono Niemcom, Ghetto Litzmannstadt przetrwało aż do sierpnia 1944.

Kim naprawdę był Rumkowski? Wcieleniem zła, czy zręcznym graczem, ratującym swoich braci? Znakomity szwedzki pisarz Steve Sem-Sandberg postanowił poświęcić tej postaci swą najnowszą powieść. Zbadał tysiące stron dokumentów z getta i na ich podstawie stworzył książkę znakomitą. Wstrząsającą i jednocześnie wiarygodną.

Prawdopodobnie pierwsze świadectwo Holokaustu, które ma odwagę porzucić czarno-biała perspektywę. W rękach jednego z czołowych europejskich pisarzy prawda nie zawsze jest taka, jak się wydaje.
Daniel Sjölin, "Babel"

Ostatnia książka Steve'a Sem-Sandberga - ogromna, lecz wypolerowana na błysk pod każdym względem - jest majestatycznym portretem, w którym udokumentowane fakty tworzą podstawę literackiego wejrzenia w losy historii.
Mikael van Reis, "Svenska Dagbladet"

Steve Sem-Sandberg będzie jednym z gości Międzynarodowego Festiwalu Literackiego im. Josepha Conrada oraz Targów Książki w Krakowie.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.