Facebook Google+ Twitter

Biedroń o żałobie: Ludzie giną codziennie i nikt nie robi szopki

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-03-04 22:47

"Na drogach ginie codziennie 15 osób i nikt nie robi z tego dramatu. Mamy do czynienia z narodową hipokryzją" - tak o katastrofie kolejowej i żałobie narodowej pisze Robert Biedroń, poseł Ruchu Palikota. Choć jeszcze dwa lata temu nawoływał do "szacunku wobec żałoby".

Sonda

Czy zgadzasz się z opinią posła Biedronia?

Robert Biedroń / Fot. robertbiedron.pl, galeria posłaBiedroń pisze w swoim felietonie, że rząd ogłosił teraz żałobę aby odwrócić uwagę od realnych problemów. Poseł zdaje się nie wiedzieć, że to nie rząd w osobie premiera ogłasza żałobę narodową, tylko prezydent jako głowa państwa.

Zdaniem posła, nasz naród zbyt często wprowadza żałoby, a za rzadko myśli o ich przyczynach. "Za kilka dni o tym zapomnimy i nie będzie dyskusji. Trzeba teraz poruszyć sumienie społeczeństwa, ale nie robić szopkę" - pisze.

"Szopką" poseł Biedroń nazywa żałobę narodową, czyli opuszczenie do połowy masztu flag państwowych na gmachach publicznych oraz odwołanie imprez masowych, sportowych i koncertów. Jednocześnie, zachęca społeczeństwo i rząd do "odrobiny refleksji", której przecież z definicji ma służyć okres narodowej żałoby. "Oczywiście, to jest tragedia, stała się rzecz straszna. Ale żeby się nie powtórzyła, potrzebna jest odrobina refleksji, której znowu zabrakło" - czytamy w felietonie.

Jak sam przyznaje, jest przygotowany na krytykę. "Takie głosy jak mój są rzadkością, ale jeśli nie zaczniemy myśleć i dyskutować to będziemy takie żałoby mieli coraz częściej".

Zobacz także: Biedroń: W Sejmie za kolegę nie można głosować? Tego nam nie mówili


Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

janinah
  • janinah
  • 07.03.2012 11:45

W zasadzie rzadko kiedy zgadzam się z tym posłem , w tej sprawie Biedroń ma 100 procentową racje . Zbyt często ogłasza prezydent żałobę narodową , a mało robią by zapobiegać takim katastrofą . Zrobiono 69 spółek z PKP tylesz samo prezesów różnych zastępców kierowników , dla każdego po 30 tysięcy zł , gaży dla kolesiów i jest jak jest brak ludzi do roboty na każdym roboczym stanowisku . Są prezesi i urzędasy do brania pieniędzy ale nie do pracy siedzenie za biurkiem nazywają pracą , tak zniszczono PKP a ćwierkały jaskółki nie dobre są spółki .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Piterof
  • Piterof
  • 07.03.2012 10:06

Panie redaktorze! Pan Biedroń nie zmienił zdania i nadal namawia do "szacunku wobec żałoby" ale ustanawianie żałoby zbyt często i z powodów które nie koniecznie to uzasadniają dewaluuje pojęcie samej żałoby przez co tracimy do niej szacunek. Więc pan Biedroń zdania nie zmienił i nadal namawia do "szacunku wobec żałoby".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak dla mnie ta żałoba nie jest ustalona tylko ze względu na te 16 osób, a na sam fakt, do którego doszło na tym torze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Beata Nowodworska
  • Beata Nowodworska
  • 06.03.2012 15:22

Żałoba Narodowa...hmmm..nie wiem,jest to straszna tragedia,wspołczuje rodzinom z całego serca...ale czy od razu trzeba było ją wprowadzac.....
Pomoc psychologiczna dla tych co pomagali ...rozumiem,lecz ja sama nie tak dawno bylam swiadkiem wypadku,w ktorym zginęło dwoch młodych chłopcow,zreszta kolegow moich dzieci...nikt mi takiej pomocy nie zaproponował...a uwierzcie ,do dzis jest mi ciężko...tym bardziej ze oni przy mnie i moim mężu umierali...Jaki ten nasz kraj jest niesprawiedliwy...są równi i równiejsi...a śmierc tak samo boli bliskich...ktorzy zostaja często sami w jej obliczu..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że szacunek do żałoby nie stoi w sprzeczności z aktualną wypowiedzią pana Biedronia. Nie chodzi mu o jej wykpienie tylko o motywację rządu do jej wprowadzenia, oraz o takie zjawisko nazwijmy to "centralnego decydowania o żałobie".
Władze wprowadzają żałobę, koncertów nie ma ale tak naprawdę nikt się tym ani nie przejmuje, ani nad tą katastrofą czyli jej przyczynami oraz losem ofiar i ich rodzin nie zastanawia. W tym kontekście żałoba narodowa niejako zwalnia obywateli z myślenia o tragedii.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.03.2012 14:37

Będąc w Ruchu Palikota powtarza opinie, wpisujące się w światopogląd swoich wyborców: "rząd odwraca uwagę od realnych problemów", ale dwa lata wcześniej jako prezes KPH namawiał do "szacunku wobec żałoby", ponad podziałami i światopoglądami.

Gdzie tu racja? Szanując zdanie posła Biedronia (i połowy polskiego społeczeństwa) nie szanuję ludzi-chorągiewek.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zokki
  • Zokki
  • 06.03.2012 10:27

W tym przypadku Pan Poseł Biedroń ma rację. Ogłaszanie żałoby narodowej z powodu wypadku komunikacyjnego w którym ginie kilkanaście osób to gruba przesada i podeptanie symboliki samego pojęcia "żałoby NARODOWEJ", które powinno być zarezerwowane dla wydarzeń wstrząsających w skali narodu czy pokolenia. Pierwszy wygłupił się Prezydent Kaczyński ogłaszając żałobę NARODOWĄ po wypadku autokarowym pielgrzymki we Francji. W ten sam nurt wpisał sie Prezydent Komorowski. Ciekawe, że nikt się nie zająknął na temat ogłoszenia żałoby po wypadku mikrobusa w którym zginęło kilkanaście osób jadących do pracy przy zbiórze jabłek. Czyżby dlatego, że tych ludzi było mniej żal bo byli biedni i bezradni? O odszkodowania i pomoc dla ich rodzin również nikt nie wystąpił. Tempo współczesnego życia rodzi tzw. ryzyko cywilizacyjne do których zalicza sie także wypadki komunikacyjne nawet te największe. Jeszcze dosadniej obśmiała fakt ogłoszenia żałoby narodowej red. Eliza Michalik we wczorajszym programie NIE MA ŻARTÓW (Superstacja), z którą się całkowicie zgadzam i którą nie od dzisiaj podziwiam za jej inteligencję i odwagę w wypowiedziach. I to jest moja opinia DO KTÓREJ MAM PRAWO.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Damian
  • Damian
  • 06.03.2012 09:57

Nie znam tego Biedronia, ale zgadzam się całkowicie z tym co powiedział o żałobie i naszej hipokryzji...
Aha moim zdaniem, nie jest istotne jakie kto ma preferencje seksualne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Biedroń to chory człowiek, dobrze że jeszcze nie dodał statystyki ludzi umierających na raka, umierających ze starości i samobójców. Co innego jest wypadek drogowy i śmierć naturalna, a inaczej patrzy się na katastrofę zbiorową. Na całym świecie giną i umierają ludzie, ale cały świat inaczej patrzy i przeżywa katastrofy masowe (terror, katastrofa lotnicza, morska, drogowa, kolejowa) i nikogo na szczęście nie obchodzi kto miał jaką orientację seksualną. Biedroń ma klapki na oczach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.03.2012 20:07

Gazeta.pl podchwyciła temat: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,11287788,Politycy_o_zalobie_narodowej___Celebra_katastrof__.html
Byliśmy pierwsi.