Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2699 miejsce

Biedronka czyli boża krówka

Biedronka to owad bardzo często spotykany w naszych lasach, na łąkach w ogrodach. Malutki kolorowy chrząszcz. Nie jest specjalnie płochliwy. Dzieci często kładą go na dłoni i obserwują jak maszeruje po palcach.

Spacerując po złotym dywanie / Fot. Cezary KrysztofiakSpacerując ostatnio po lesie dostrzegłem biedronkę wygrzewającą się na złotym liściu w promieniach listopadowego słońca. Była przepiękna. Przypomnianym sobie natychmiast słowa popularnej piosenki o biedronce, a myśli moje pobiegły w stronę beztroskiego dzieciństwa.

Do tajemniczego ogrodu przy domy dziadków. Do cienistej altany, rozłożystych drzew, kolczastych krzewów agrestu. Wszechobecnych wróbli, nisko latających jaskółek, kolorowych sikorek, kotów polujących na pająki i czerwonych biedronek spacerujących cierpliwie po liściach i gałązkach. Co wiem o biedronce? Zdałem sobie sprawę, że w zasadzie nic nie wiem o tym znanym od zawsze żyjątku.

Jak się okazuje odmian biedronkowatych jest przeszło 5,2 tysiąca gatunków na całym świecie, w Polsce ok. 80. Żywią się mszycami, dlatego wykorzystywane są w biologicznym zwalczaniu tych szkodników. Mnożą się bardzo szybko i mogą dawać 2 - 4 pokolenia rocznie. Zimę przeżywają owady dorosłe, gromadząc się setkami, a nawet tysiącami w różnych miejscach - pod ziemią, w budynkach czy pod korą drzew.

Czułki biedronek są przeważnie krótkie lub bardzo krótkie. Na ich końcach występuje buławka. Biedronki mają charakterystyczne zarośla szczękowe o kształcie toporków. Głowa szeroka, wchodzi w przedplecze. Zaniepokojone chrząszcze wydalają poprzez stawy nóg hemolinfę o żółtym zabarwieniu, która ma trujące właściwości.

Jednym z przedstawicieli jest biedronka - owad o długości ok. 6 mm, pokryty pokrywami skrzydłowymi w kolorze czerwonym lub pomarańczowym, nakrapianymi kontrastowymi plamkami. Biedronki odżywiają się owadami roślinożernymi, są zatem z punktu widzenia człowieka pożyteczne.Wygrzewając się w słoneczku. / Fot. Cezary Krysztofiak

W Polsce najpowszechniej występuje biedronka siedmiokropka (Coccinella septempunctata) – potocznie nazywana Bożą Krówką. Ciało ma owalne, wypukłe, od 5–8 mm długości. Głowa i przedplecze czarne z białą plamką na każdym boku. Na czerwonych pokrywach skrzydeł siedem wyraźnych, czarnych kropek - trzy na każdej pokrywie i jedna u nasady pokryw. Odnóża czarne.

Biedronka odżywia się mszycami oraz innymi szkodnikami roślin. Z tego powodu jest mile widziana u ogrodników. Drapieżne są zarówno larwy jak i dorosły owad. Dorosła biedronka zjada kilkadziesiąt mszyc dziennie, a larwa zjada kilkaset mszyc w ciągu swojego rozwoju.

Składa żółte, owalne jaja w liczbie ok. 40 sztuk na różnych częściach roślin zaatakowanych przez mszyce.
Chrząszcz ten przebywa wszędzie tam, gdzie w dużych ilościach występują mszyce. Biedronka najczęściej zamieszkuje pola, łąki, miejskie parki, sady oraz ogrody.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

edi
 • edi
 • 30.10.2011 02:32

@Stefania Najsarek: to już stało się faktem! spójrzcie tutaj - link

Komentarz został ukrytyrozwiń
www
 • www
 • 18.04.2011 23:01

tekst skradziony z wikipedi

Komentarz został ukrytyrozwiń
natawili
 • natawili
 • 23.02.2011 14:10

przepraszam

Komentarz został ukrytyrozwiń
natanaro
 • natanaro
 • 23.02.2011 14:09

Wiem babciu

Komentarz został ukrytyrozwiń
natanaro
 • natanaro
 • 23.02.2011 14:09

Wiem babciu

Komentarz został ukrytyrozwiń
natanaro
 • natanaro
 • 23.02.2011 14:09

Wiem babciu

Komentarz został ukrytyrozwiń
natanaro
 • natanaro
 • 23.02.2011 14:09

Wiem babciu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy wiesz, że nasze biedronki są zagrożone jakimiś zmutowanymi o dużych rozmiarach, które nasze Boże Krówki mogą unicestwić?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.