Facebook Google+ Twitter

Biedrusko: Hieny okradają porzucone mogiły

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2010-03-18 12:55

W traktowanych jako dzikie wysypisko śmieci lasach w Biedrusku pod Poznaniem znaleźliśmy zapomniany, zdewastowany cmentarz. Pochowani są tam żołnierze z I wojny światowej oraz okresu międzywojennego.

- To skandal, że nikt dotąd nie zajął się tymi grobami. To elementarny brak szacunku i złamanie obowiązujących przepisów - uważa prof. Wiesław Olszewski z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Dotarł on do zapomnianych mogił podczas swoich prac badawczych dotyczących ofiar Powstania Wielkopolskiego. Wczoraj wraz z nim, błądząc wśród stosów porzuconych w lesie śmieci, dotarliśmy do cmentarza. Przed wojną należał on do jednostki stacjonującej w Biedrusku, po wojnie nikt się nim nie zajmował.

Naliczyliśmy 24 mogiły. Większość nagrobków jest w bardzo złym stanie. Nie tylko z powodu upływu czasu. Groby mają wyraźne ślady celowych zniszczeń - są pozbawione płyt nagrobnych i tabliczek z informacjami o pochowanych osobach. Niemal na pewno mogił jest więcej, ale część nagrobków skradziono, pozostały po nich jedynie zagłębienia w ziemi.

Krzysztof M. Kaźmierczak

Czytaj więcej w serwisie: Głos Wielkopolski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.