Facebook Google+ Twitter

Bieg na 15 km w Soczi: Justyna Kowalczyk bez medalu

"Polska Królowa Zimy, Śniegu i Nart" w sobotę wystartowała w pierwszej kobiecej konkurencji biegowej zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi. Justyna Kowalczyk rywalizowała w najbardziej uniwersalnym biegu. Niestety, bez oczekiwanego sukcesu.

Justyna Kowalczyk / Fot. PAP/Grzegorz MomotZmagania w biegu na dystansie 15 km, ze zmianą nart i kijków do stylu klasycznego na sprzęt do stylu dowolnego po przebiegnięciu 7,5 km, były pierwszą konkurencją w biegach narciarskich kobiet podczas otwartych w piątkowy wieczór zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi. Na liście startowej znalazły się nazwiska sześćdziesięciu jeden zawodniczek, w tym czterech Polek: Justyny Kowalczyk, Pauliny Maciuszek, Agnieszki Szymańczak i Kornelii Kubińskiej.

Wśród faworytek wymieniane były czołowe Norweżki: Marit Bjoergen, Therese Johaug i Heidi Weng, Szwedka Charlotte Kalla oraz Justyna Kowalczyk. Na punkt pomiaru czasu usytuowany po pierwszej pętli krokiem klasycznym (3,75 km) wbiegło w czołówce razem dziesięć zawodniczek. Pierwsza była Bjoergen, druga Kalla (0,5 s straty), trzecia Weng (0,9), czwarta Johaug (1,2), piąta Finka Aino-Kaisa Saarinen (1,7), a szósta Kowalczyk (2,1). Po 5,4 km stawce przewodziła wciąż ta sama grupa biegaczek narciarskich, którą prowadziły wspólnie Marit Bjoergen i Charlotte Kalla. Natomiast Justyna Kowalczyk była piąta, wspólnie z Niemką Nicole Fessel (1,0 s straty).

Po zmianie nart na krótsze i kijków na dłuższe, ze stylu klasycznego na dowolny, tj. po 7,5 km, najszybsza była Charlotte Kalla. Tuż za nią biegły jednak: Heidi Weng, Marit Bjoergen, Aino-Kaisa Saarinen, Therese Johaug, Finka Kerttu Niskanen i Justyna Kowalczyk, która zaliczyła upadek. Wszystkie one mieściły się w ośmiu sekundach. Po 9,4 km na prowadzeniu znajdowała się już tylko piątka zawodniczek - Johaug, Saarinen, Kalla i Weng. A dalej, w odległości ok. 8 s., biegły Kowalczyk i Niskanen.

Zapowiedź rywalizacji w skiathlonie z udziałem Justyny Kowalczyk


Justyna Kowalczyk rywalizuje w Soczi ze złamaniem śródstopia


Justyna Kowalczyk ostro skrytykowała "ekspertów"


Justynie udało się szybko zgubić Kerttu, ale jej strata do czołowej piątki rosła. Po 11,3 km wynosiła już 18,9 s, a po 13,3 km 27,5 s. Na kilkaset metrów przed metą wszystkie siły na szalę rzuciła Charlotte Kalla, za którą utrzymała się tylko Marit Bjoergen. Doświadczona Norweżka jednak na ostatnim zakręcie wyprzedziła Szwedkę i pewnie sięgnęła po złoty medal olimpijski. Tym samym Kalla musiała zadowolić się srebrem. Pasjonującą walkę o medal brązowy stoczyły Johaug, Weng i Saarinen. Zwycięsko z niej wyszła Heidi, a liderka Pucharu Świata - Therese uplasowała się tuż za podium. Z kolei Aino-Kaisa była piąta.

Natomiast jako szósta, ze stratą 56,1 s do triumfatorki, na mecie zameldowała się Justyna Kowalczyk. Miejsca pozostałych Polek: 29. Paulina Maciuszek 2.27,0 min straty), 34. Kornelia Kubińska (2.45,8) i 45. Agnieszka Szymańczak (3.48,7). W niedzielę i poniedziałek biegaczki narciarskie czeka przerwa w startach, ale we wtorek 11 lutego rozegrany zostanie sprint stylem dowolnym. Justyna Kowalczyk zapowiedziała, że nie wystartuje, ale rywalizować będą inne Polki - z Sylwią Jaśkowiec na czele.

Wyniki skiathlonu (15 km) kobiet:
Medal złoty: Marit Bjoergen (Norwegia) 38.33,6 min
Medal srebrny: Charlotte Kalla (Szwecja) 1,8 s straty
Medal brązowy: Heidi Weng (Norwegia) 13,2
Justyna Kowalczyk / Fot. EPA/ROLAND SCHLAGER...
4. Therese Johaug (Norwegia) 14,6
5. Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia) 15,3
6. Justyna Kowalczyk (Polska) 56,1
7. Kerttu Niskanen (Finlandia) 1,01,7
8. Jessica Diggins (USA) 1.31,9
9. Emma Wiken (Szwecja) 1.33,6
10. Masako Ishida (Japonia) 1.34,7
...
29. Paulina Maciuszek (Polska) 2.27,0
34. Kornelia Kubińska (Polska) 2.45,8
45. Agnieszka Szymańczak (Polska) 3.48,7

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.