Facebook Google+ Twitter

Bieg na 30 km w Soczi: niesamowity powrót Szwajcara po kontuzji!

W niedzielę w rosyjskim kurorcie Soczi odbyła się pierwsza konkurencja w biegach narciarskich mężczyzn. Skiathlon, tj. bieg na 30 km łączący styl klasyczny i styl dowolny, wygrał Dario Cologna, który na początku sezonu doznał kontuzji.

Dario Cologna (Szwajcaria) / Fot. Fanny SchertzerZmagania w biegu na dystansie 30 km, ze zmianą nart i kijków do stylu klasycznego na sprzęt do stylu dowolnego po przebiegnięciu 15 km, były pierwszą konkurencją w biegach narciarskich mężczyzn podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Na liście startowej znalazły się nazwiska sześćdziesięciu ośmiu zawodników, w tym trzech Polaków: Macieja Kreczmera, Jana Antolca i Pawła Klisza.

Wśród faworytów wymieniani byli Norwegowie Petter Northug i Martin Johnsrud Sundby, Szwedzi Marcus Hellner i Daniel Richardsson, Rosjanie Aleksander Liegkow, Maksym Wylegżanin i Ilja Czernousow oraz Szwajcar Dario Cologna. Rywalizacja miała bardzo podobny przebieg do większości konkurencji rozgrywanych ze startu wspólnego. Na początku od czołowej grupy odpadali tylko najsłabsi zawodnicy, a na prowadzeniu wciąż znajdowało się około trzydziestu biegaczy. Wraz z upływem czasu i kilometrów, już po zmianie stylu z klasycznego na dowolny, z przodu utrzymało się tylko kilkunastu narciarzy.

Decydujące znaczenie dla wyników końcowej rywalizacji miał atak, na jaki na ostatnich 300 metrach zdecydował się Dario Cologna. Szwajcar zyskał kilkanaście metrów przewagi nad rywalami, co okazało się być wystarczające. Wygrał złoty medal olimpijski o 0,4 s i w ten sposób powrócił na szczyt, po tym jak w listopadzie ubiegłego roku doznał kontuzji stawu skokowego, która wykluczyła go ze startów w Pucharze Świata aż do 1 lutego.

Wyniki rywalizacji w skiathlonie kobiet


Medal srebrny wywalczył broniący tytułu sprzed czterech lat z Vancouver Marcus Hellner, a medal brązowy przypadł liderowi klasyfikacji generalnej Pucharu Świata - Martinowi Johnsrudowi Sundby'emu. Skandynawowie wyprzedzili na finiszu jednego z faworytów gospodarzy - Maksyma Wylegżanina. Z kolei pecha miał inny znakomity rosyjski biegacz narciarski - Aleksander Liegkow, który pod koniec rywalizacji w zamieszaniu złamał kijek. Przez to został sklasyfikowany dopiero na jedenastej pozycji. Natomiast zawiódł Petter Northug, który przybiegł na metę siedemnasty.

Polacy zajęli odległe miejsca. Najlepszy z Biało-czerwonych, Maciej Kreczmer, zajął trzydzieste dziewiąte miejsce. Z kolei Paweł Klisz był sześćdziesiąty pierwszy, a Jan Antolec sześćdziesiąty czwarty. W poniedziałek biegaczy narciarskich czeka przerwa w startach, ale we wtorek 11 lutego rozegrany zostanie sprint stylem dowolnym. Wezmą w nim udział Polacy - z Maciejem Staręgą na czele, który ma szansę co najmniej na ćwierćfinał.

Wyniki skiathlonu (30 km) mężczyzn:
Medal złoty: Dario Cologna (Szwajcaria) 1:08.15,4 h
Medal srebrny: Marcus Hellner (Szwecja) 0,4 s straty
Medal brązowy: Martin Johnsrud Sundby (Norwegia) 1,4
...
4. Maksym Wylegżanin (Rosja) 1,5
5. Ilja Czernousow (Rosja) 13,8
6. Jean-Marc Gaillard (Francja) 14,4
7. Daniel Richardsson (Szwecja) 16,3
8. Johaness Duerr (Austria) 16,8
9. Maurice Manificat (Francja) 18,2
10. Lars Nelson (Szwecja) 22,3
...
11. Aleksander Liegkow (Rosja) 27,7
17. Petter Northug (Norwegia) 1.24,2
...
39. Maciej Kreczmer (Polska) 3.32,2
61. Paweł Klisz (Polska) 9.03,1
64. Jan Antolec (Polska) 10.03,4

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.