Facebook Google+ Twitter

Bieganie charytatywne - nowoczesny sposób zbierania pieniędzy?

Na pierwszy rzut oka wyrażenie „bieganie charytatywne” jest dosyć przypadkowym zlepkiem dwóch słów. Po głębszym zastanowieniu możemy jednak zobaczyć, że nie ma tutaj miejsca na przypadkowość.

 / Fot. domore

Bieganie i charytatywność to wzajemnie napędzające się zjawiska, które przynoszą korzyści każdej ze stron.


Maratony pomagania
Tak naprawdę nie wiadomo, jak to wszystko się zaczęło. Kto i gdzie pobiegł jako pierwszy, z zamiarem zebrania przy okazji pieniędzy na cel dobroczynny. Wiadomo jednak, że w samej Wielkiej Brytanii tysiące ludzi co rok podejmują wyzwanie, polegające na zebraniu pieniędzy na rzecz organizacji charytatywnej. Robią to w zamian za uzyskanie numeru startowego w Maratonie Londyńskim.

Ile pieniędzy zebrano w ubiegłym roku? Bagatela, ponad 47 mln funtów. Kiedy policzymy wszystkie zebrane środki od roku 1981, otrzymamy zawrotną sumę ok. 500 mln funtów. Aż 3/4 uczestników London Marathon zbiera równocześnie pieniądze na rzecz wybranych przez siebie organizacji.

Charytatywne SMS-y już bez podatku VAT


Gdzie leżą przyczyny takiej skuteczności? Przede wszystkim w systemie - liczba miejsc w maratonie jest ograniczona, a chętnych jest bardzo wielu. Nie wszyscy mogą zakwalifikować się na podstawie osiągniętych wyników, a loteria pozwala na przekazanie numeru startowego tylko pewnej grupie szczęściarzy. Jest jednak szereg numerów, które można zdobyć bez biegów kwalifikacyjnych i liczenia na ślepy los - są to miejsca podarowane przez organizatorów biegu organizacjom charytatywnym. Te z kolei, kilka miesięcy przed rozpoczęciem maratonu, zachęcają biegaczy do rozpoczęcia zbiórki na ich rzecz – w zamian za zebranie określonej sumy przekazywany jest numer startowy (a często również pakiet extra, czyli koszulka, gadżety, etc.). W przypadku niektórych organizacji możliwe jest stałe wsparcie trenera podczas przygotowań, a nawet zwrot kosztów podróży na imprezę.

ECCO Walkathon 2011. 10 września kolejny Spacer Ludzi Dobrej Woli


Firma Virgin, oficjalny sponsor maratonu, zachęca maratończyków do korzystania ze specjalnego serwisu Virgin Money Giving, który umożliwia zakładanie własnych ministron charytatywnych, w których okazją do zbierania pieniędzy może być np. właśnie udział w Maratonie Londyńskim (w Polsce analogicznym serwisem jest www.domore.pl, który umożliwia zakładanie stron okazji charytatywnych, np. przy okazji udziału w biegu).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.