Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27212 miejsce

Bieganie uszczęśliwia. Anita Rucioch-Gołek o zbąszyńskim klubie biegacza

Bieganie ma być przyjemnością, sposobem życia - bo jeśli dobrze zaczniesz, to biegać będziesz zawsze. Kiedy człowiek widzi, że jego ciało wygląda lepiej niż przed bieganiem, że wchodzi się na 4. piętro bez zadyszki, może czuć się lepiej. Radość z otrzymania pamiątkowego medalu na zawodach, za samo ukończenie biegu jest ogromna - mówi Anita Rucioch-Gołek z Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej "Łabędź".

Zbąszyńscy biegacze podczas otwarcia ścieżki rowerowej. / Fot. Dorota MichalczakDorota Michalczak:
Anita Rucioch-Gołek, sekretarz klubu TKKF: "Łabędź" powstał w Zbąszyniu w 1959 roku i już wtedy miał różne sekcje sportowe. Sekcja biegaczy powstała formalnie w 2005 roku, wtedy to sprawami organizacyjnymi sekcji biegaczy świetnie zajmował się pan Tadeusz Najda. W Zbąszyniu biegacze są od zawsze, choć nie zawsze działali formalnie. Przecież Bieg Zbąskich obchodzi we wrześniu tego roku jubileusz 25-lecia, a zorganizowali go amatorzy biegania długodystansowego właśnie. Organizacje takie jak TKKF to pozostałość jeszcze starego systemu. Powstawały tuż po wojnie i miały na celu po prostu propagować zdrowy styl życia związany właśnie z różną aktywnością fizyczną. Choć system upadł, TKKF ma się całkiem dobrze, bo jego główna idea jest nieśmiertelna.

Co uważacie za najważniejszy cel organizacji?
Realizujemy hasło "Sport dla wszystkich". Można mówić jak w spocie reklamowym radiowej "Trójki": Biegam, bo lubię! (ja sobie dopowiadam np. jeść). Generalnie wszystko to, co wiąże się przyjemnością ruchu, niekoniecznie w aspekcie wyczynowym.

Kto może biegać, i jak dużą grupę zrzesza wasz klub?
Biegać może każdy dorosły, a nawet i młodzież od 16. roku życia. (chodzi tu głownie o względy prawne i o odpowiedzialność za osobę niepełnoletnią).
W Klubie jest dziś ponad 20 biegaczy, w różnym wieku, także spoza Zbąszynia, co nas cieszy bardzo (chłopcy z Trzciela i Zbąszynka, kolega z Dąbrówki). Jesteśmy przedstawicielami bardzo różnych zawodów, w bardzo różnym wieku, o różnych zainteresowaniach i być może nie spotkalibyśmy się nigdy w innych okolicznościach.

W bieganie wciągacie mieszkańców miasta, o czym świadczy dzisiejszy bieg. Co jeszcze przed wami?
Tak, w naszym Klubie dużo się dzieje, trenujemy, wyjeżdżamy na zawody, by się sprawdzić, organizujemy imprezy dla nas i i innych mieszkańców gminy, staramy się być widocznymi w pozytywnym aspekcie tego słowa. W niedzielę 29 lipca o godz. 9.00 organizowaliśmy wraz z ZCSTiR "Bieganie na śniadanie" - to pierwsza edycja w ramach Dni Jeziora, pomysł już chwycił, bo w Zbąszyniu biega mnóstwo osób!

We wrześniu na pewno wrócimy do piątkowych treningów o otwartej formule w Parku Miejskim. Aktualnie mamy przerwę urlopowa i "Szkółkę biegową" zawiesiliśmy na czas wakacji. Przyjść tam może każdy i wtedy biegamy typowo rekreacyjnie, rozmawiamy o naszym bieganiu i nie tylko. To bardzo fajny sposób na integrację. Jesienią na pewno zorganizujemy II edycję biegu integracyjnego, na który zaprosimy nie tylko mieszkańców naszej gminy, ale i inne kluby biegacza z naszego powiatu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

aslotku, na emeryturze zabraknie czasu na realizację wszystkich planów.
Najlepsze wyniki osiąga się około 40. ale widzę że zaczynając później też osiąga się dobre wyniki.
Przed wami 25. zbąszyński bieg we wrześniu, zjadą się biegacze z całego kraju i nie tylko.
Wśród autorów W24 też osoby biorące udział w takich imprezach, czy będziemy im kibicowali u nas?

Komentarz został ukrytyrozwiń
aslotek
  • aslotek
  • 10.08.2012 23:10

niestety to prawda, z wujkiem Michałem jeszcze nie mam szans - może jak przejdę na emeryturę ;) i zacznę biegać jak człowiek
pozdr rocznik '75

Komentarz został ukrytyrozwiń
rutaisia
  • rutaisia
  • 30.07.2012 10:08

bieganie jest teraz bardzo modne, ktoś powie, ale akurat w tym przypadku moda jest bardzo pozytywnym społecznie zjawiskiem! :) wujek Prezesa zaczął biegać, gdy przeszedł na emeryturę! do dziś startuje w wielu biegach, np. w zeszłym roku był na naszym Biegu Zbąskichi prześcignął wielu "młodzików" !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zobacz zdjęcia z biegu śniadaniowego
link :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.