66481 miejsce

Biegi narciarskie: Hanna Falk liderką klasyfikacji sprinterskiej!

Hanna Falk ze Szwecji zwyciężyła w sprincie techniką dowolną podczas zawodów Pucharu Świata w niemieckim Düsseldorfie i tym samym została liderką klasyfikacji sprinterskiej. Justyna Kowalczyk nie startowała.

W niemieckim Düsseldorfie w sobotę rozegrano sprint techniką dowolną. Panie miały do pokonania trasę 800 m. W zawodach nie wzięła udziału nasza najlepsza biegaczka narciarska, Justyna Kowalczyk. Powodów było kilka - brak biegów na dystansach, tylko technika dowolna, łatwa trasa i brak warunków do treningów podczas czterodniowego pobytu w niemieckiej miejscowości. Do Niemiec nie przyjechały również pozostałe nasze reprezentantki, a także liderka klasyfikacji generalnej PŚ, Finka Aino Kaisa Saarinen.

Najlepszy czas eliminacji uzyskała Włoszka Arianna Follis - 1.42,70 min. Druga była Norweżka Marit Bjoergen (+0,91 sek. straty), a trzecia Finka Pirjo Muranen. Do ćwierćfinału udało się awansować również najlepszej sprinterce świata w ubiegłym sezonie - Petrze Majdić. Słowenka w kwalifikacjach pobiegła asekuracyjnie, zajmując 12. pozycję (+3,43).

W ćwierćfinale pobiegło trzydzieści najlepszych zawodniczek - po sześć w pięciu biegach. Swoje biegi ćwierćfinałowe wygrały kolejno: Arianna Follis, Szwedki Hanna Falk i Ida Ingemarsdotter, Marit Bjoergen i Lina Andersson ze Szwecji. Do półfinału zakwalifikowały się również: Rosjanka Natalia Korosteleva, Niemka Hanna Kolb, Finki Pirjo Muranen i Kirsi Peraelae, Słowenka Vesna Fabian, Norweżka Celine Brun-Lie i Kanadyjka Chandra Crawford. Niespodziewanie do szesnastki najlepszych zawodniczek nie udało się awansować Petrze Majdić.

W pierwszym półfinale zwyciężyła Hanna Falk, przed Vesną Fabian i Celine Brun-Lie, w drugim natomiast - Natalia Korosteleva, przed Idą Ingemarsdotter i Liną Andersson. Tej ostatniej nie udało się jednak awansować do finału, gdyż szybciej od niej pobiegła czwarta zawodniczka z pierwszego półfinału - Kirsi Peraelae.

Aino Kaisa Saarinen / Fot. PAPW finale najszybsza okazała się Hanna Falk (1.45,5), która dzięki dzisiejszemu zwycięstwu została liderką klasyfikacji sprinterskiej. Drugie miejsce zajęła Natalia Korosteleva (+0,1), a trzecie Vesna Fabian (+0,2).

Po dzisiejszych zawodach liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata pozostaje wciąż Aino Kaisa Saarinen (179 pkt.). Na drugie miejsce awansowała Natalia Korosteleva (161 pkt.), a na trzecie spadła Justyna Kowalczyk (158 pkt.).