Biegi narciarskie: Petra Majdić nową liderką w Pucharze Świata

Słowenka Petra Majdić zwyciężyła w sprincie techniką dowolną podczas zawodów Pucharu Świata w szwajcarskim Davos i tym samym została liderką klasyfikacji generalnej PŚ. Justyna Kowalczyk odpadła w ćwierćfinale.

W szwajcarskim Davos w niedzielę rozegrano sprint techniką dowolną. Panie miały do pokonania trasę 1,4 km. Najlepszy czas eliminacji uzyskała Włoszka Arianna Follis - 3.22,23 min. Druga była Niemka Claudia Nystad (+1,17 sek. straty), a trzecia Słowenka Petra Majdić. Do ćwierćfinału udało się awansować również naszej najlepszej biegaczce narciarskiej, Justynie Kowalczyk. Polka w kwalifikacjach pobiegła asekuracyjnie, zajmując 19. pozycję (+6,64).

Justyna Kowalczyk. / Fot. Che, Wikimedia CommonsW ćwierćfinale pobiegło trzydzieści najlepszych zawodniczek - po sześć w pięciu biegach. Swoje biegi ćwierćfinałowe wygrały kolejno: Arianna Follis, Amerykanka Kikkan Randall, Finka Aino Kaisa Saarinen, Szwedka Hanna Falk i Petra Majdić. Kowalczyk biegła w czwartym ćwierćfinale, w którym zwyciężyła wcześniej wspomniana Falk. Niestety Polce nie udało się awansować dalej, bowiem zajęła ona ostatnie, szóste miejsce (+3,1). Szybsze od niej były również Finka Riitta-Liisa Roponen (+1,3), Niemki Claudia Nystad (+1,9) i Hanna Kolb (+2,2) oraz Kanadyjka Celine Brun-Lie (+2,4). Oprócz zwyciężczyń poszczególnych biegów ćwierćfinałowych do półfinału zakwalifikowały się również: Włoszka Marianna Longa, Norweżka Marit Bjoergen, Szwedka Lina Andersson, Słowenka Vesna Fabjan, Słowaczka Alena Prochazkova oraz Finki Riikka Sarasoja i Riitta-Liisa Roponen.

W pierwszym półfinale zwyciężyła najlepsza sprinterka świata w ubiegłym sezonie - Petra Majdić, przed Hanną Falk i Aino Kaisą Saarinen, w drugim natomiast - Marit Bjoergen, przed Vesną Fabjan i Kikkan Randal. Tej ostatniej nie udało się jednak awansować do finału, gdyż szybciej od niej pobiegła czwarta zawodniczka z pierwszego półfinału - Marianna Longa.