23862 miejsce

Biegi narciarskie: podsumowanie Cyklu I Pucharu Świata 2009/2010

Za nami pierwszy cykl Pucharu Świata 2009/2010 w biegach narciarskich. Najlepsi w nim byli reprezentanci Norwegii. Wśród kobiet prowadzi Marit Bjoergen, a wśród mężczyzn Petter Northug. Justyna Kowalczyk zajmuje drugą pozycję.

Bieg masowy mężczyzn techniką klasyczną / Fot. Wiked Kentaur, Wikimedia CommonsW pierwszym cyklu zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich zawodniczki i zawodnicy rywalizowali w pięciu ośrodkach sportów zimowych - Beitostölen, Kuusamo, Düsseldorfie, Davos i Rogli.

W norweskim Beitostölen 21. listopada rozegrano bieg na 10 km stylem dowolnym kobiet (K) i 15 km stylem dowolnym mężczyzn (M), a 22. listopada odbyły się biegi sztafetowe. (4x5 km K i 4x10 km M).

W pierwszych zawodach wśród kobiet najlepiej spisały się Skandynawki. Bieg na 10 km wygrała prowadząca przez cały dystans zawodniczka gospodarzy - Marit Bjoergen, a pozostałe miejsca na podium zajęły Szwedki - Charlotte Kalla i Anna Haag. Polka Justyna Kowalczyk sezon rozpoczęła spokojnie, zajmując 12. pozycję. Z dobrej strony zaprezentowała się również inna nasza reprezentantka - Sylwia Jaśkowiec, której udało się zdobyć 8 punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Vincent Vittoz (Francja) / Fot. Winston Smith, Wikimedia CommonsDo historii przejdzie na pewno bieg na 15 km mężczyzn, a to za sprawą zwycięzcy. Wygrał bowiem nie biegacz narciarski, a mało znany norweski biathlonista - Ronny Andre Hafsaas. Dzięki temu zwycięstwu kilka dni temu zawodnik ten ogłosił, że nie będzie ubiegał się o olimpijską kwalifikację do Vancouver w biathlonie, tylko w biegach narciarskich. Na podium znaleźli się również Francuz Vincent Vittoz i Fin Matti Heikkinen. Z dobrej strony pokazał się Polak Maciej Kreczmer, zajmując 26. pozycję i tracąc do zwycięzcy niespełna minutę.

Charlotte Kalla (Szwecja) / Fot. Oskar Karlin, Wikimedia CommonsW Norwegii odbyły się również biegi sztafetowe. Wśród pań bezkonkurencyjne były Skandynawki, które zajęły całe podium (Szwedki, Norweżki i Finki). Wśród panów natomiast triumfowali Norwegowie, przed Rosjanami i Niemcami. Obydwie polskie sztafety zajęły odległe miejsca. Kobiety były 12., a mężczyźni 21.

Kolejne zawody Pucharu Świata odbyły się w fińskim Kuusamo. 28. listopada rozegrano sprinty stylem klasycznym, a 29. listopada biegi na dystansach (10 km st. klasyczny K i 15 km st. klasyczny M).

Z pierwszego sprintu w sezonie na pewno bardzo zadowoleni byli kibice w Polsce, a przede wszystkim Justyna Kowalczyk. Nasza reprezentantka okazała się bowiem w nim najlepsza, wygrywając na dystansie sprinterskim po raz pierwszy w karierze. Kowalczyk pokonała najlepszą sprinterkę świata w poprzednim sezonie, Słowenkę Petrę Majdić. Trzecie miejsce zajęła Słowaczka Alena Prochazkova. Wśród mężczyzn triumfował natomiast ubiegłoroczny zwycięzca klasyfikacji sprinterskiej, Norweg Ola Vigen Hattestad. Drugie miejsce zajął jego rodak Oystein Pettersen, a trzecie Rosjanin Nikita Kriukow.

Kristina Śmigun-Vaehi (Estonia) / Fot. Ivo Kruusamaegi, Wikimedia CommonsPierwszy w sezonie bieg stylem klasycznym na dystansach wygrała najlepsza obecnie fińska biegaczka, Aino Kaisa Saarinen. Drugi rezultat uzyskała znakomita w tym sezonie Rosjanka Irina Chazowa, a trzeci Norweżka Vibeke W. Skofterud. Justyna Kowalczyk, zmęczona po zwycięstwie w sprincie, zajęła 7. miejsce. W biegu tym wystartowała również - po długiej przerwie, spowodowanej narodzinami dziecka - dwukrotna medalistka olimpijska i sześciokrotna medalistka mistrzostw świata, Kristina Śmigun-Vaehi. Estonka nie uzyskała dobrego rezultatu, ale zdołała zdobyć pierwsze punkty w PŚ, zajmując 25. miejsce.

Bardzo ciekawy był bieg mężczyzn na 15 km. Walka o zwycięstwo do samego końca toczyła się pomiędzy Norwegami Petterem Northugiem, Martinem Johnsrudem Sundby i Jensem Arne Svartedalem, Rosjanami Maksymem Wylegżaninem, Aleksandrem Legkowem i Sergejem Nowikowem oraz Amerykaninem Krisem Freemanem. Ostatecznie zwyciężył Northug, przed Wylegżaninem i Nowikowem. W tym biegu dobrze spisał się również Janusz Krężelok, który zajął 18. pozycję i stracił do zwycięzcy tylko nieco ponad 30 sekund.