Biegi narciarskie. Sensacyjny zwycięzca w Beitostölen

Mało znany norweski biathlonista Ronny Andre Hafsaas zwyciężył podczas biegu narciarskiego na dystansie 10 km techniką dowolną w Beitostölen (Norwegia). Drugi był Francuz Vincent Vittoz, a trzeci Fin Matti Heikkinen.

Francuz Vincent Vittoz / Fot. Winston Smith, Wikimedia CommonsW sobotę odbyły się pierwsze zawody Pucharu Świata 2009/2010 w biegach narciarskich. Zawodnicy mieli do pokonania trasę 15 km techniką dowolną.

Niespodziewanie dobrze bieg rozpoczął … Maciej Kreczmer. Po 2,5 kmPolak zajmował rewelacyjne drugie miejsce i tracił tylko 0,1 sek. do prowadzącego wówczas Norwega Pettera Northuga. Trzeci był Rosjanin Alexander Legkov (+1,3 sek.). Natomiast obrońca Kryształowej Kuli, Szwajcar Dario Cologna tracił do lidera tylko 7,7 sek., ale dawało mu to dopiero 20 pozycję.

Po przebiegnięciu 5 km liderów było dwóch. Prowadził wciąż Northug, ex aequo ze Szwedem Markusem Hellnerem, przed norweskim biathlonistą Larsem Bergerem (+0,5). Maciej Kreczmer nadal biegł rewelacyjnie. Polak plasował się na 10 miejscu, tracąc do najlepszych tylko 6,8 sek. Dario Cologna przesunął się o cztery pozycja, ale jego strata wzrosła (+12,0).

Od połowy dystansu wspaniale zaczął biec Berger. Po 7,5 km Norweg prowadził, wyprzedzając Hellnera (+2,9) i Northuga (+7,1). Kreczmer wciąż utrzymywał się w dziesiątce (+14,7), a Cologna był 16 (+21,1). Po przebiegnięciu 2/3 dystansu (10 km) wciąż prowadził Berger, ale niewiele wolniej biegli Francuz Vincent Vittoz (+6,8), Norwegowie John Anders Gaustad (+7,3) i Peter Northug (+8,2), Szwed Hellner (+8,3), norweski biathlonista Ronny Andre Hafsaas (+12,4), Fin Matti Heikkinen (+12,5) i Rosjanin Legkov (+12,9). Maciej Kreczmer spadł niestety na 17 miejsce (+28,7), a Dario Cologna na 24 (+34,4).

/ Fot. Grzegorz Momot PAPNa 2,5 km przed metą, na czołowych dwóch pozycjach sytuacja nie uległa zmianie. Prowadził Berger, przed Vittozem (+0,2). Na trzecie miejsce przesunął się natomiast Hafsaas (+5,8), czwarty był Heikkinen (+7,9), a piąty Northug (+8,5). Maciej Kreczmer na tym etapie biegu zaczął słabnąć i spadł na 21 miejsce (+37,0), a Dario Cologna utrzymywał 24 pozycję (+39,9).

Chociaż przez większą cześć dystansu prowadził Berger, to na linii mety nie uzyskał on najlepszego rezultatu. Co więcej, tego norweskiego biathlonistę na ostatnich 2,5 km dopadł kryzys i ostatecznie zajął on dopiero 13. miejsce (+29,8). Zawody wygrał sensacyjnie inny biathlonista tego kraju Ronny Andre Hafsaas. Czas zwycięzcy to 34.24,1 min. Drugie miejsce zajął Francuz Vincent Vittoz, któremu do końcowego triumfu zabrakło tylko 0,2 sek. Trzeci rezultat uzyskał Fin Matti Heikkinen (+6,6). Natomiast najlepszy w ubiegłym sezonie w klasyfikacji generalnej Szwajcar Dario Cologna zainaugurował nowy sezon od zajęcia 20. miejsca (48,2). Punkty w pierwszych zawodach Pucharu Świata 2009/2010 zdobył również Polak Maciej Kreczmer, zajmując 26. pozycję i tracąc do zwycięzcy niespełna minutę (+58,8).

W sobotnich zawodach brali udział również dwaj inni Polacy. Janusz Krężelok zajął 53. miejsce (+1.46,0), a Mariusz Michałek 87. (+2.54,3).

W niedzielę zawodnicy również pobiegną w norweskim Beitostölen. Na godzinę 13.15 zaplanowano bieg sztafetowy 4x10 km.