Biegi narciarskie. Udana inauguracja Justyny Kowalczyk

W sobotę i niedzielę w Gällivare odbyły się inauguracyjne zawody PŚ w biegach narciarskich. W obu weekendowych startach z dobrej strony zaprezentowała się Justyna Kowalczyk.

Justyna Kowalczyk / Fot. Valju Aloel, Wikimedia CommonsJustyna Kowalczyk oraz jej trener Aleksander Wierietielny, przed rozpoczęciem rywalizacji o Puchar Świata w biegach narciarskich w nowym sezonie zgodnie podkreślali, że w pierwszym starcie w Gällivare nie należy spodziewać się dobrego wyniku naszej zawodniczki. Obydwoje deklarowali, że w biegu indywidualnym Polka postara się uplasować w gronie najlepszych piętnastu biegaczek. Tymczasem w sobotę Justyna Kowalczyk wypadła znacznie lepiej niż planowano. "Polska królowa nart" w biegu na 10 km krokiem łyżwowym zajęła siódme miejsce. Jest to dobry prognostyk przed kolejnymi startami, ponieważ Justyna Kowalczyk w poprzednich latach osiągała znacznie lepsze rezultaty w dalszej części sezonu. Dla przypomnienia, przed rokiem na inaugurację Pucharu Świata w Beitostolen na takim samym dystansie była dwunasta, a później wygrała Tour de Ski, wywalczyła trzy medale olimpijskie (złoty, srebrny, brązowy) i zdobyła trzy Kryształowe Kule (w klasyfikacji generalnej, w klasyfikacji biegów na dystansach, w klasyfikacji sprinterskiej).

Justyna Kowalczyk do triumfatorki sobotniego biegu straciła 1.15,9 min., ale do miejsca na podium zabrakło jej niespełna 25 sek. Od samego początku najszybciej biegła Marit Bjoergen. Zawodniczka oceniła później, że było to jej życiowe osiągnięcie w biegu techniką dowolną. Drugą na mecie Charlottę Kallę, faworytkę gospodarzy, pokonała aż o 41,1 sek. Szwedka, mistrzyni olimpijska na tym dystansie z Vancouver, musiała więc uznać wyższość swojej skandynawskiej koleżanki. Na najniższym stopniu podium uplasowała się natomiast Arianna Follis. Włoszka straciła do Norweżki 51,4 sek., a do Szwedki 10,3 sek.

Tuż za podium, a przed Justyną Kowalczyk, znalazły się jeszcze trzy inne reprezentantki Norwegii - Kristin Stoermer Steira, Marthe Kristoffersen i Vibeke Skofterud. W zawodach, oprócz naszej sztandarowej biegaczki, wzięły udział również cztery inne Polki. Wszystkie one zajęły jednak odległe miejsca. Paulina Maciuszek była pięćdziesiąta druga, Ewelina Marcisz siedemdziesiąta dziewiąta, Martyna Galewicz osiemdziesiąta druga, a Agnieszka Szymańczak osiemdziesiąta trzecia.

Po sobotnim biegu indywidualnym w niedzielę rozegrano bieg rozstawny, w którym Justyna Kowalczyk zaprezentowała się z jeszcze lepszej strony. Pobiegła ona krokiem klasycznym jako pierwsza w polskiej sztafecie, przyprowadzając ją do strefy zmian na najlepszej pozycji. Na pięciokilometrowym dystansie Kowalczyk uzyskała rezultat 13.01 min. Żadnej innej zawodniczce nie udało się pobiec szybciej również na drugiej zmianie techniką klasyczną. Niestety, kolejne Polki, bardzo młode i mało doświadczone, nie były w stanie nawiązać walki z najlepszymi biegaczkami. Ostatecznie Justyna Kowalczyk, Ewelina Marcisz, Paulina Maciuszek i Martyna Galewicz uplasowały się w stawce dziewiętnastu sztafet na siedemnastej pozycji, tracąc do triumfatorek 3.20,8 min.

W niedzielę, jak można było tego oczekiwać na podstawie sobotnich rezultatów, bezapelacyjnie zwyciężyły Norweżki. Vibeke Skofterud, Therese Johaug, Kristin Stoermer Steira i Marit Bjoergen uzyskały łączny rezultat 50.16,0 min. Na miejscu drugim pewnie znalazły się natomiast reprezentantki gospodarzy. Szwedki biegnące w składzie: Britta Norgren, Anna Haag, Maria Rydqvist, Charlotte Kalla straciły do Norweżek 26,8 sek. Miejsce trzecie zajęły z kolei Włoszki - Magda Genuin, Marianna Longa, Silvia Rupil i Arianna Follis (56,2 sek. straty).