Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5515 miejsce

Biegły sądowy też może być bestią

Tygodnik "Wprost" porusza problematykę nadużyć jakich dopuszczają się biegli sądowi. Nierzetelność, a nawet ignorancja bywają przyczynami ludzkich tragedii. "Biegli pod lupą" są niczym bestie w swoim wymiarze, w kitlu, w bezkarności.Mat. ilustracyjny; licencja: CC3.0 / Fot. Neil ConwayDr Ewa Milewska psycholog z UW twierdzi, że nie ma idealnych specjalistów, tak jak nie wymyślono dotąd pewnych szablonów gwarantujących nieomylność: "Problem w tym, że ani psychiatria, ani psychologia nie są naukami ścisłymi. Każdy wynik badania jest obarczony pewnym błędem. Opinie dotyczące tej samej osoby mogą się różnić. To sąd decyduje, którą wybrać." Bardzo łatwo przy tym o podsunięcie opinii, która może pogrążyć niewinnego człowieka. Znakomitym przykładem są sprawy w których istotny jest pierwiastek intymności, sfera subtelnego niedomówienia i relacje oparte na naturalnej rodzinnej wrażliwości. Szczególnie zwraca uwagę rola ofiary, która pozostaje do dyspozycji biegłego psychologa. Ewa Milewska wspomina: "Widziałam protokół z przesłuchania pięciolatki, a jakże, w wymaganej przepisami obecności biegłego. Matka siedziała obok." – Czy tatuś wkładał ci tam palec? – pyta prokurator. Dziecko patrzy na matkę i kiwa głową. Następuje doprecyzowanie pytania i dziewczynka na wszystko odpowiada przytaknięciem. Biegły w takiej sytuacji stwierdził że miało miejsce molestowanie. Ojciec dziecka został uniewinniony po sześciu latach.

Pociągnąć do odpowiedzialności autora partackiej opinii nie jest łatwo. Zdarza się to dość rzadko i równie często kończy sukcesem. Zazwyczaj wszystko zależy od pomocy prawnej w postaci adwokata. Nierzetelna ekspertyza może zniszczyć człowieka ze szczętem. Prof. Piotr Girdwoyń z Katedry Kryminalistyki WPiA UW opowiada: "Dziecko badane na zlecenie sądu przez psychologa narysowało drzewo. Na tej podstawie biegły stwierdził, że jest to symbol falliczny – zatem dowód, że ojciec molestował córkę. Potem okazało się to nieprawdą, ale niesłusznie oskarżony w swoim otoczeniu pozostał z piętnem zboczeńca." Zdarza się, że biegłym zostaje ktoś przypadkowy. Osoba będącą psychologiem czy psychiatrą, ale nie ujęta na sądowej liście ustanowionych biegłych sądowych. To kolejny czynnik składający się na obraz gorszej strony codziennego zajęcia specjalistów. Ponadto tworzenie empatycznych relacji z zachwianiem systemu wartości. Dr prawa Hanna Gajewska-Kraczkowska wykłada na UW i przestrzega: "Biegły nie może się identyfikować z badanym. Wbijam to do głów swoim słuchaczom, popierając teorię przykładami. Opornie idzie." Artykuł "Wprost" ogranicza się do problemów grupy zawodowej psychologów. Nie znajdujemy więc zasadniczego rozróżnienia od psychiatrii i biegłych sądowych tej dziedziny wraz z wyszczególnieniem wad jakie tworzą. Psychologia znajduje obecnie sprzyjające okoliczności by zyskiwać poklask dzięki imponującym statystykom. Jak wyjaśnia dr Hanna Gajewska-Kraczkowska: "Być może problem psychologów sądowych rozwiązałoby przyjęcie oczekiwanej przez środowisko ustawy o zawodzie psychologa, nad którą prace wciąż trwają i ślimaczą się od kilkunastu lat. W tej chwili bowiem psychologiem w Polsce (także sądowym) może być osoba o, delikatnie mówiąc, enigmatycznych kwalifikacjach." Cienie szarlatanów napawają niepokojem, choć zdania w społeczeństwie są powściągliwe. W końcu, mało kto widzi się w roli badanego i z perspektywą podróży do Gostynina lub w podobnym kierunku. Jednakże bestię w kitlu o wiele łatwiej spotkać.


źródło: wprost

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo dobry i prawdziwy artykuł. Jak przebiega opiniowanie przez biegłych?
Przykłady:
Na podstawie rysowania figur geometrycznych psycholog stwierdza" Zaburzenia osobowości na tle organicznym" Seksuolog: U kawalera "Z braku kontaktów seksualnych z kobietami" orientację homoseksualną"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.