Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5571 miejsce

Biegły sądowy też może być bestią

Tygodnik "Wprost" porusza problematykę nadużyć jakich dopuszczają się biegli sądowi. Nierzetelność, a nawet ignorancja bywają przyczynami ludzkich tragedii. "Biegli pod lupą" są niczym bestie w swoim wymiarze, w kitlu, w bezkarności.

Ludzie popełniają błędy. Zdarza się, że ich postępowanie jest poddawane pod rozwagę biegłych sądowych. Psychiatra czy psycholog jest zobowiązany rozstrzygnąć wątpliwości przedstawiane przed obliczem składu sędziowskiego. W ogólnym rozrachunku dotyczy to wszystkich. Tygodnik "Wprost" zwraca uwagę na problem ekspertów, których opinie bywają nierzetelne i krzywdzące. Artykuł o kazuistycznych naleciałościach stara się ukazać przyczyny takiego stanu rzeczy.

Mat. ilustracyjny; licencja: CC3.0 / Fot. neontommySzeroko dyskutowany przypadek Mariusza Trynkiewicza skupia uwagę przede wszystkim w odniesieniu do opinii biegłych. To ich zdanie jest decydujące wobec seryjnego mordercy. Dla opinii publicznej jest paliwem, które formuje się dla potrzeby własnych emocji. Biegli nie powinni powodować się ludycznymi ciągotkami i postępować w myśl zbiorowych oczekiwań. Zdarza się jednak, że dodają złych emocji i nie bez własnej winy. Przykładowe starcie specjalistów potwierdza fakt istnienia pewnych niedoskonałości. Teresa Gens, psycholog sądowy, zarysowała postać Trynkiewicza: "Ten człowiek nigdy nie powinien wyjść na wolność. Badałam go przez 1,5 roku, bardzo wnikliwie i bazując na różnych technikach. Dla niego mord to był szczyt sadystycznych marzeń." Spotkała się z głosem niosącym z sobą coś więcej niż zwykłe powątpiewanie: "Pani nie powinna się wypowiadać tak kategorycznie po tym, jak wydała pani krzywdzącą opinię o matce Michałka utopionego w Wiśle." Prof. Monika Płatek z Uniwersytetu Warszawskiego przypomniała sprawę Barbary S. z 2001r. Kobieta była kreowana na zbrodniarkę, która zaplanowała zabicie swojego czteroletniego dziecka. Dla Prawa i Sprawiedliwości była żywym dowodem dla wprowadzenia kary śmierci. Barbara S. w opinii Teresy Gens została przedstawiona jako "osobowość głęboko psychopatyczna, u takich osób nie wytworzyło się sumienie, więc nie mają poczucia winy". Zaś obrona udowodniła, że opinie biegłej psycholog były badaniem "na odległość". Tak więc, wcale nie badała Barbary S., a jej zdanie nie przenikało się ze stanowiskiem biegłych psychiatrów. Tygodnik "NIE" tytułował całą sprawę jako "Mechanikę linczu." Niestety, uniewinnienie przyszło dopiero po 8 latach procesu.

"To prawdziwa seksualna wampirzyca" - prof. dr hab. Zbigniew Nęcki, psycholog, dyrektor Instytutu Zarządzania UJ zapewniał odnośnie Katarzyny W., oskarżonej w sprawie śmierci małej Madzi. Okazało się, że za podstawę swojego orzeczenia brał tabloidy. Prasa pomogła wyciągać wnioski: "Ona aktywna, wybuchowa psychopatka." Czy tylko jakość ekspertyzy jest w tym przypadku sporna? Minęły czasy, kiedy występ biegłego przed sądem mógł być poczytywany za pewną nobilitację. Aspekt finansowy też nie jest zachęcający. Wielu specjalistów woli lepiej opłacane propozycje. Tak więc, pozostaje miernota, idealiści i zdarza się, że ktoś błyśnie chcąc wybić się ponad przeciętność. W sądach mówi się zatem o "bylejakości." O tym, że nie jest to rzadkim zjawiskiem mówi Barbara Piwnik: "Widzę czasem opinie skopiowane z opisu innych przypadków, tylko dane osobowe się zmieniają. Albo dwie trzecie opinii zajmuje streszczenie aktu oskarżenia, a we wnioskach końcowych zawarte są głównie stwierdzenia w rodzaju: oskarżony to kawaler albo żonaty, karany (niekarany), po odbytej służbie wojskowej (lub nie)."

Mat. ilustracyjny; licencja: CC3.0 / Fot. Neil Conway

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo dobry i prawdziwy artykuł. Jak przebiega opiniowanie przez biegłych?
Przykłady:
Na podstawie rysowania figur geometrycznych psycholog stwierdza" Zaburzenia osobowości na tle organicznym" Seksuolog: U kawalera "Z braku kontaktów seksualnych z kobietami" orientację homoseksualną"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.