Facebook Google+ Twitter

Biegnąc po cud...

Film ku pokrzepieniu - niekoniecznie ckliwy a wzruszający. Taki jest najnowszy obraz Tomasza Wiszniewskiego, zdobywca 3 nagród Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, "Wszystko będzie dobrze".

 / Fot. Plakat promujący film.Film opowiada historię trudnej przyjaźni dwunastolatka, któremu los nie szczędził cierpienia i jego staczającego sie na dno trenera. Reżyser w sposób realistyczny pokazuje polską prowincję - biedną, pijaną, ale mająca potężną wiarę. To ona daje Pawełkowi (Adam Werstak) siłę do walki o inny, lepszy los.

Matka chłopca jest śmiertelnie chora. Lekarze uważają, że uratować ją może jedynie cud. Paweł, który trenuje biegi długodystansowe, "zakłada się" więc z Matką Boską, że jeśli dobiegnie ze swojego rodzinnego Mielna na Jasną Górę, jego mama wyzdrowieje. Osiągnąć zamierzony cel pomaga mu nauczyciel wuefu. W tej roli występuje Robert Więckiewicz, który udowodnił swój wielki aktorski kunszt. Grany przez niego trener Andrzej to połączenie wielu sprzecznych emocji - siły i zwątpienia, spokoju i nerwowości.

Podobnie Pawełek nie jest postacią powierzchowną i jednoznaczną, wykreowaną na niewinne, cierpiące dziecko. Chłopiec, wychowany w trudnych warunkach, doskonale wie co kraść, jak oszukać aby przetrwać. Jest rozczulający w swej naiwnej wierze ale zarazem krnąbrny i niepokorny. Świat przedstawiony w filmie to świat ludzi dotkniętych cierpieniem, nieszczęściem. Jest to obraz bardzo autentyczny. Szczególnie poruszają sceny pokazujące Andrzeja na alkoholowym głodzie, czy wyjącą z bólu matkę. Tworzą one silny kontrast z niemym i nieruchomym posągiem Matki Boskiej. Wszystko to podkreśla wyjątkowość opowieści, prawdziwej i smutnej a jednocześnie pełnej nadziei, że wszystko będzie dobrze.

Film otrzymał 3 nagrody na XXXII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - za najlepszą reżyserię
(Tomasz Wiszniewski), najlepszą muzykę (Michał Lorenc) oraz za rolę męską pierwszoplanową (Robert Więckiewicz).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Czy autorka widziała ten film?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Klara - wystarczyło kliknąć na profil. Nie bądź zbyt pochopna w ocenach

Komentarz został ukrytyrozwiń

pierwsza?
a to nie wiedziałam, sądziłam, że jak ma przypis red. to stara wyjadaczka;]
ups, sory za stara;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się, że jest to napisane zbyt sucho, jak wypracowanie szkolne, ale to pierwsza recenzja koleżanki, więc trochę wyrozumiałości Klara :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A mi sie podoba. Recenzja jest dobrze napisana, spójna. Dobrze, że dałaś te informacje. Lubię wiedzieć jak film został przyjęty, co osiągnął. Jednak muszę się zgodzić z Klarą - przydałaby się własna opinia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

-

Komentarz został ukrytyrozwiń

taka strasznie sztampowa i sucha ta recenzja. Ja lubie w recenzjach czuć emocje recenzenta a nie tylko czytać takie podstawowe dane o obrazie czy książce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.