Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2288 miejsce

Biegun Plutona pokryty jest lodową czapą? Sugeruje to zdjęcie przesłane przez sondę New Horizons

Sonda New Horizons dostarczyła zdjęcia, które pokazują jasny region na powierzchni Plutona. Na ich podstawie naukowcy wnioskują, że na planecie karłowatej może znajdować się lodowa czapa.

 / Fot. NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research InstituteZdjęcia zostały wykonane w połowie kwietnia. Po raz pierwszy sonda kosmiczna dostarczyła fotografie pokazujące jasne rejony na Plutonie. New Horizons wykonał je z odległości 113 mln kilometrów.

"Zbliżamy się do Plutona i zaczynamy widzieć intrygujące rzeczy, jak na przykład jasny rejon w pobliżu bieguna. Rozpoczyna się wielka naukowa przygoda, która pomoże zrozumieć ten zagadkowy niebiański obiekt" - powiedział John Grünsfeld z NASA.

Czym jest jasny region widoczny na zdjęcia przesłanych przez New Horizons? Zdaniem naukowców może być to dowód na to, że na powierzchni planety karłowatej znajduje się lodowa czapa. Mają oni nadzieję, że sonda dostarczy informacji, które pozwolą rozwiązać zagadkę.

14 lipca New Horizons przeleci nad Plutonem. Podczas przelotu sonda zbierze sto razy więcej informacji niż będzie w stanie wysłać od razu na Ziemię, dlatego jej misja może potrwać 16 miesięcy. Obiekt został wystrzelony 19 stycznia 2006 r.

Czytaj także: Pomóż nazwać obiekty w dwudziestu układach pozasłonecznych. W czerwcu rusza głosowanieFot. NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tytuł chyba przetłumaczył translator. :) Nic nie rozumiem: Zdjęcie Plutona pokazuje lodową czapą na powierzchni tej planety karłowatej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.