Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8118 miejsce

Biegun Północny przesuwa się w przeciwnym kierunku niż dotychczas. Naukowcy zrozumieli z czego to wynika

Biegun Północny nie jest stabilnym i niezmiennym punktem na naszej planecie. Naukowcy próbują dociec dlaczego jego położenie zmienia się. W XXI wieku nastąpiła nie tylko zmiana kierunku przemieszczania się bieguna, ale i jej prędkości tego zjawiska.

 / Fot. Skeeze/CC0 Public DomainBiegun Północny jest stabilny wyłącznie na mapach i globusach. W rzeczywistości jego położenie zmienia się o kilkanaście centymetrów rocznie. Wynika to m.in. z ruchu obrotowego Ziemi i nachylenia jej osi obrotu. Ale nie tylko.

Przez większą część XX wieku Biegun Północny przesuwał się na zachód z prędkością 10 centymetrów rocznie. Na przełomie XX i XXI wieku zmienił się zarówno kierunek tej "wędrówki", jak i jej prędkość. Dziś biegun przesuwa się na wschód i to z prędkością blisko dwukrotnie wyższą, bo około 17 centymetrów rocznie - podaje Science Alert.

Zjawisko zmiany kierunku i prędkości było dla naukowców zagadką. Na podstawie analizy danych satelitarnych udało się jednak dociec przyczyny takiego stanu rzeczy. Głównym winowajcą jest oczywiście człowiek, a zmiana ma związek z zawartością wody na planecie.

Badacze z Jet Propulsion Laboratory NASA przeanalizowali dane z satelity GRACE, by sprawdzić jaki wpływ na oś obrotu Ziemi mają zasoby wody. Początkowo założono, że zjawisko może wynikać z topnienia pokrywy lodowej Grenlandii, ale naukowcy z JPL wykazali, że zmiany na Grenlandii nie są w stanie wpłynąć w takim stopniu na zmianę osi obrotu.

Obliczenia wskazywały raczej na wahania poziomu wód gruntowych. Zdaniem badaczy odpowiedzią na pytanie dlaczego biegun przesuwa się w innym kierunku niż wcześniej i z inną prędkością są deficyty wody w Eurazji, na subkontynencie indyjskim i w obszarze Morza Kaspijskiego.

Sam fakt zmiany osi obrotu Ziemi na poziomach, które odnotowują badacze nie ma bezpośredniego wpływu na nasze codzienne życie. Wykryta prze JPL zależność pomoże w przyszłości przewidywać ruchy biegunów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Takie rzeczy?...ta nasza planeta zaskakująca jak mogę przeczytać!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.