Facebook Google+ Twitter

Bielan: Lech Kaczyński chciał, żeby prezydentem został Jarosław

W drugiej części wywiadu dla "Newsweeka" Adam Bielan mówi, że Lech Kaczyński chciał, aby w następnych wyborach prezydenckich wystartował jego brat. Europoseł uważa też, że pochowanie prezydenta na Wawelu było politycznym błędem.

Lech Kaczyński chciał, żeby to Jarosław Kaczyński wystartował zamiast niego w wyborach prezydenckich. / Fot. http://www.prezydent.pl/gfx/prezydent/userfiles/files/do_pobrania/prezydent/prezydent2_1450x1800.jpg"Wszyscy wiedzieli, że marzeniem Lecha było, aby w kolejnych wyborach prezydenckich wystartował za niego Jarosław. Lech wielokrotnie o tym mówił pół żartem, pół serio. Dwa lata wcześniej sondował Michała Kamińskiego
i mnie, czy jest możliwość podmiany i jakie Jarosław miałby szanse" - podkreśla w rozmowie z Teresą Torańską europoseł Adam Bielan. Były polityk PiS powiedział wtedy ówczesnemu prezydentowi, że taka podmiana byłaby nieracjonalna, ponieważ szanse Jarosława na zwycięstwo są znacznie mniejsze.

Adam Bielan opowiada też o kulisach podejmowania decyzji o pochówku Lecha Kaczyńskiego. Jarosław Kaczyński chciał, żeby jego brat został pochowany przy ojcu na Powązkach. Sprzeciwił się temu Paweł Kowal, który twierdził, że prezydent, który umarł na urzędzie, powinien mieć pogrzeb państwowy. W grę wchodziły Powązki Wojskowe, świątynia Opatrzności Bożej i archikatedra św. Jana i Wawel. Trwały negocjacje między rodziną prezydenta, politykami PiS-u i kuriami krakowską i warszawską. Zgodę na pochówek na Wawelu musiał wyrazić też kard. Stanisław Dziwisz. Ostatecznym warunkiem, jaki postawił prezes, było to, żeby para prezydencka nie spoczywała osobno. Zdaniem europosła Bielana, Wawel był z politycznego punktu widzenia błędem. "Gdyby nie Wawel, Jarosław - być może - wygrałby wybory" - mówi Bielan.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

DO CHUJNIZMA
  • DO CHUJNIZMA
  • 11.04.2012 21:58

Chujznim - jakie przezwisko, taki komentarz. Matołeczku;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
chujznim
  • chujznim
  • 11.04.2012 16:16

Temat lotny, artykuł zredagowany koszmarnie. Coś pomiędzy plagiatem a pastiszem. Czasem można błysnąć jak gówno w trawie. A kysz ! Dyskutantów jak "mruwków"!

Komentarz został ukrytyrozwiń
kutas
  • kutas
  • 11.04.2012 11:07

pochowek na wawelu jest doczesny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
stary
  • stary
  • 10.04.2012 14:59

No i Bielan ma przechlapane. Jarosław mu tego nie wybaczy, chociaż pewnie to prawda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Próby dezawuowania Teresy Torańskiej mogą mieć niejakie podstawy, kontekst wypowiedzi Bielana może ustalić sąd....
Wszelako słowa są faktem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.