Facebook Google+ Twitter

Bielik - rozważania pod gniazdem

Orzeł bielik znajduje się w naszym godle. Tym bardziej zasługuje na uwagę i ochronę. W okresie ostatnich 30 lat jego populacja zwiększyła się z 40 do 900 par. Ustawa o ochronie przyrody traktuje go z ogromną estymą, podobnie jak większość ptaków drapieżnych. Niemal co drugi europejski bielik mieszka w Polsce.

1 z 6 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Dla jego ochrony ustalono strefy całoroczne w promieniu do 200 m od gniazda (ok. 6 ha), a w okresie lęgowym (od 1 stycznia do 31 lipca) obowiązuje wokół gniazda strefa ochrony okresowej o promieniu do 500 m (ok. 40 ha). Fot. Uciax, Wikipedia
Dla jego ochrony ustalono strefy całoroczne w promieniu do 200 m od gniazda (ok. 6 ha), a w okresie lęgowym (od 1 stycznia do 31 lipca) obowiązuje wokół gniazda strefa ochrony okresowej o promieniu do 500 m (ok. 40 ha). Fot. Uciax, Wikipedia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Isabello, ogrom tego balona jest niewyobrażalny a koszty o których wspomniałem to tylko cześć rzeczywistych strat państwa i nas wszystkich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś za czasów (co większość już nie zna) orzeł bielik żył w wolińskim parku narodowym, i było ich wtedy ponad 20 par. Nie wiem czy wtedy wydawano więcej na ochronę ptaków niż teraz ? Podejrzewam, że nadmuchuje się ten temat ... może sie mylę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sam zostałem zaskoczony, zbierając informację do galerii, o skali przedsięwzięcia pn.: "strefy ochronne ptaków". Skala strat gospodarczych dla kraju jest ogromna a budowa Polskiego Rezerwatu mocno zaawansowana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*. Dowiedziałem się trochę więcej o tym więcej niż symbolicznym ptaku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przykład sokoła wędrownego wskazuje, że żadna strefa ochronna tak naprawdę nie jest potrzebna. Wystarczy chronić drzewo z gniazdem. Jestem przekonany, że nawet strata gniazda nie powstrzyma ptaka od instynktu przedłużenia gatunku i budowy nowego.
Koszty utrzymania stref całorocznych wynoszą około miliarda złotych w surowcu drzewnym i wielokrotność tej kwoty w płytach i meblach. Warto wspomnieć też o pracy dla wielu ludzi, ich podatkach i spadku bezrobocia. Również strefy okresowe nie pozostają obojętne na straty w lasach oraz wzrost kosztów gospodarczych. Jednak trudniej już je oszacować.
Straty budżetu z tytułu utraconych wpływów, rządy odbijają sobie emitując kolejne papiery dłużne, podnosząc podatki lub wyczyniając szalbierstwa z Funduszami Emerytalnymi :(
A licznik Balcerowicza : tik, tak, tik, tak, tik, tak .....
Patrząc na sokoła wędrownego nie sposób zauważyć, że tak naprawdę nie jest on idiotą. A takim się czyni bielika.
Czy to może my jesteśmy idiotami?
Kto nas nimi czyni?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.