Facebook Google+ Twitter

Bierzesz leki, uważaj na slońce

Jeśli podczas wakacji, bądź urlopu bierzesz lekarstwa, uważaj na słońce. Nie wszystkie medykamenty można stosować przed wystawieniem się na działanie promieni słonecznych.

Leków, które uwrażliwiają skórę na promienie słoneczne i powodują przykre konsekwencje jest sporo. Po niektórych skóra staje się podatna na oparzenia, nawet lekkie opalanie wystarczy, aby zrobiła się czerwona a nawet bolesna. Inne leki natomiast sprzyjają uczuleniom lub powodują trudne do wyleczenia plamy - przebarwienia. Dlatego odsłonięte partie ciała warto smarować preparatami z dużym filtrem ochronnym.

Leki, przy których powinno się unikać słońca

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe - działają równocześnie przeciwzapalnie, czyli zmniejszają obrzęk i zaczerwienienie. W upalne dni bezpieczniej zażywać te z paracetamolem.

Przeciwbakteryjne - w czasie leczenia antybiotykiem należy bezwzględnie unikać opalania się. Niektóre z nich mają silne właściwości uczulające.

Zioła - szczególną reakcję na promienie słoneczne mają arcydzięgiel i popularny dziurawiec, który to jest składnikiem wielu roślinnych specyfików poprawiających nastrój, ułatwiających zasypianie, oraz korzystnie działających na wątrobę.

Leki regulujące cukier we krwi, podawane zamiast insuliny.

Moczopędne - często przepisywany jest Furosemid, który po plażowaniu zostawia na skórze plamy i przebarwienia.

Leki nasercowe - łączenia ze słońcem nie tolerują: obniżające ciśnienie krwi i leki stosowane przy zaburzeniach rytmu serca, oraz niektóre środki obniżające cholesterol we krwi.

Ciekawostką jest też to, że estrogeny uwrażliwiają skórę na słońce. Jeśli więc stosujesz pigułkę antykoncepcyjną lub hormonalną terapię zastępczą, możesz nierówno się opalać, a nawet mieć brązowe plamy na skórze. Częściej zdarza się to u kobiet, które w ciąży miały ciemne przebarwienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Piękna opalenizna a potem u niektórych osób http://pl.wikipedia.org/wiki/Czerniak_z%C5%82o%C5%9Bliwy

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.07.2009 16:02

oo tak!
" piłeś nie jedź ! "

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piszę takie artykuły, gdyz uwazam, ze w wakacje czycha na nas wiele niebezpieczeństw, o wielu rzeczach czlowiek sobie sprawy nie zdaje, a tu np z opalaniem trzeba byc ostrożnym i z wieloma innymi rzeczami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.