Facebook Google+ Twitter

Bieszczady: Powiększyło się stado koników polskich

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-14 12:05

Stado koników polskich, żyjących na pół dziko w nadleśnictwie Baligród, powiększyło się o 17 źrebiąt. Będzie ich więcej, bo nadal trwają wyźrebienia.

Zwierzęta trafiły na tereny opuszczonych bieszczadzkich wsi Tyskowa, Radziejowa i Łopienka trzy lata temu, podarowane przez jedną z holenderskich fundacji ekologicznych. Są to nieduże koniki maści myszatej, z charakterystyczną czarną pręgą wzdłuż grzbitetu. Potrafią przetwać w trudnych warunkach klimantycznych, nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi pożywienie.

Orędownikiem ich introdukcji w Bieszczady był były nadleśniczy z Baligrodu, Ryszard Paszkiewicz. Jego zdaniem, te konie powinny żyć w Bieszczadach na wolności. Jest tu wiele śródleśnych pastwisk, na których mogłyby sie wypasać, przejmując rolę - jak się wyraził - "biologicznej kosiarki".

Obecność stada koników polskich w Tyskowej budziła jednak kontrowersje i leśnicy postanowili przekazać je w ręce prywatne. Koniki chcą kupić prywatni hodowcy, cześć z liczącego około 50 sztuk stada już została sprzedana. Problemem są przepisy, które uniemożliwiają handel zwierzętami hodowlanymi bez udokumentowanego pochodzenia. Mają się one zmienić w polowie roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.