Facebook Google+ Twitter

"Biez wodki" nie rozbieriosz, czyli bez wódki nie zrozumiesz

Marzy Ci się podróż z naprawdę ekstremalnymi przeżyciami przez Kijów, Moskwę, Taszkient, Samarkandę i Pahlawi? Koniecznie przeczytaj „Biez Wodki” Aleksandra Topolskiego. Te ekstremalne przeżycia to: ucieczka przd NKWD, głód, więzienie.

Gdy uczeń ma do wykucia lekcję o układzie Majski-Sikorski i organizowaniu polskiej armii przez Andersa, nie jest przeważnie zachwycony, czyta i ziewa. Przejdzie mu nuda, gdy przeczyta „Biez Wodki. Moje wojenne przeżycia w Rosji” Aleksandra Topolskiego. Autor, gdy zaczynał swoją „przygodę”, miał 16 lat, tyle co teraz uczniowie zmuszani do nauki historii i udziału w patriotycznych uroczystościach. Najpierw Aleksander był więźniem NKWD, a potem żołnierzem Andersa.

Uciec przed śmiercią


Spieszę wyjaśnić, że "Biez wodki" to nie akcja antyalkoholowa. Starsi pewnie od razu domyślają się, że chodzi o słynne rosyjskie powiedzonko: "biez wodki nie rozbieriosz", czyli bez wódki nie zrozumiesz. Powiedział to zdanie Topolskiemu sowiecki żołnierz zdziwiony, jak to możliwe, że w Związku Radzieckim w 1942 roku jest dobrze odżywiona armia kraju, który przestał we wrześniu 1939 roku istnieć.

Losy milionów ludzi, którzy cierpieli i ginęli z mrozu, głodu, nie wywierają na nas specjalnego wrażenia. Historycy kłócą się, ilu ich właściwie dokładnie było. Nie uronimy łzy. Dopiero gdy poznamy świadectwo człowieka, który przeżył tragedię, zaczynamy coś rozumieć, klucha staje nam w gardle.

Wspomnienia Topolskiego są właśnie dokładnym opisem świadka, który przeżył łagier i był sowieckim więźniem. Nie ma w tym nic z martyrologii, jest to dowód, ile człowiek zniesie, gdy bardzo chce żyć. Ile pokonuje przeszkód, by uciec przed śmiercią i prześladowcami. Jednocześnie Aleksander zachowuje swoje człowieczeństwo. Nie zmienia swoich norm moralnych, chociaż kradnie z głodu.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.