Facebook Google+ Twitter

BiFF - muzyczne objawienie roku

Choć zespół BiFF powstał dopiero o 2006 roku i wydał zaledwie jeden album, zdobył w tym roku 2 Fryderyki, przy 7 nominacjach. Kim są i skąd się wzięli?

Okładka albumu "Ano" / Fot. Projekt graficzny: Marcin Szymkowiak, Dominik BułkaZespół BiFF to znane i lubiane Pogodno. Na MySpace w miejscu pochodzenia widnieją rodzime miejscowości muzyków, a więc: Tychy, Szczecin, Kołobrzeg, Tarnowskie Góry, Tuczno. Z racji na ogromną częstotliwość koncertów, w domach bywają rzadko.

Z piątki muzyków, tylko jeden - Piotr Drążkiewicz, klawiszowiec - nie grał z Pogodno. Trójka panów: gitarzysta Lesław "Hrabia Fochman", basista Michał Pfeiff i perkusista Michał Kozłowski do 2009 tworzyli trzon alternatywnej grupy ze Szczecina. Co ciekawe, na płytach Pogodno mieliśmy okazję usłyszeć umiejętności wokalne całej trójki instrumentalistów. Podobnie w roli wokalisty występują także w BiFF-ie. Dołączyli oni do Pogodna po sukcesie pierwszej płyty grupy, wydanej w 2000 roku. Sztandarową wokalistką zarówno szczecińskiego protoplasty, jak i BiFF-u była i jest Ania Brachaczek. Zespół BiFF znany jest także jako projekt: Brachaczek i Fochman (stąd zapewne nazwa BiFF). "Biff" to także po angielsku "cios", "uderzenie". Lekki i niezwykle kobiecy głos Ani to charakterystyczny znak rozpoznawalny. Muzyka BiFF-u niewiele odbiega od twórczości Pogodno. Mniej jest słowotwórstwa i zabawy językiem. Muzycznie to wciąż ta sama alternatywa.

Pierwszym longplayem BiFF-u jest wydany 25 września 2009 roku "Ano". Pierwszym singlem był "Ślązak", który po raz pierwszy zaprezentowali w 2008 roku na Festiwalu w Opolu. Przez 14 tygodni utwór ten plasował się na liście przebojów Trójki. W tym samym roku wystąpili także w Gdyni na Open'erze. Zanim wydali album, zagrali jeszcze ponad 50 różnych koncertów, promując nadchodzące "Ano". Kolejnym singlem był utwór "Pies1". To właśnie on rozsławił krążek. Spora w tym zasługa wspomnianej Trójki, która bardzo wcześnie i intensywnie prezentowała słuchaczom twórczość BiFF-u. Tak ciepłe przyjęcie przez fanów i krytyków poskutkowało nominacjami w 7 kategoriach Fryderyków: projekt graficzny (okładka), kompozytor roku, autor roku, produkcja roku (album "Ano"), piosenka roku ("Pies1"), nowa twarz fonografii, wideoklip roku. Z 7 nominacji grupie udało się zdobyć 2 statuetki, w dwóch ostatnich z wymienionych kategorii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zajawka do poprawy. 7 nominacji a nie 4.
No i to raczej oczywiste, że nowa twarz fonografii nie ma na koncie więcej niż jednej płyty.
Do tego to nie jest znane i lubiane Pogodno, bo teraz Pogodno to inni ludzie.
Poza tym polecam gorąco, świetny album nie tylko dla fanów Pogodno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.