Facebook Google+ Twitter

Big Book Festival odbędzie się w czerwcu w Warszawie. Podczas festiwalu spotkamy cenionych pisarzy

Big Book Festival odbędzie się w Warszawie między 12 a 14 czerwca. W Dużym Festiwalu Czytania wezmą udział literaci. Wśród nich wymienić możną Swietłanę Aleksijewicz, Larsa Saabye Christensena czy Władimira Sorokina.

https://flic.kr/p/dELbZF / Fot. Abhi Sharma/CC BY 2.0Big Book Festival - Duży Festiwal Czytania, 12-14 czerwca 2015, Warszawa W tym roku festiwal potrwa dłużej, bo aż trzy dni - od 12 do 14 czerwca. Przez cały ten czas pasjonaci czytania i osoby, dla których książka jest niezbędnym wyposażeniem torebki czy plecaka, będą mogły wziąć udział w 50 spotkaniach, warsztatach, wystawach, spacerach, dyskusjach i innych tego typu rozrywkach.

Podczas tegorocznej edycji zadebiutuje też festiwalowe miasteczko, a teren dawnej fabryki serów SerWar przy ul. Hożej 51 na cały weekend zamieni się w w wytwórnię myśli i rozmów. Każdego roku w festiwal angażują się wydawcy, autorzy oraz rozmaite instytucje kulturalne, które dbają o to, aby festiwalowe wydarzenia były naprawdę atrakcyjne. Organizatorem całej imprezy jest Fundacja "Kultura nie boli". Festiwal cechuje się luźną formą i przyjazną atmosferą, a wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.

Nieodłącznym i niezwykle ważnym elementem każdej edycji Big Book Festival są jego goście specjalni. Wiemy już, z kim w tym roku będą mogli spotkać się mieszkańcy Warszawy. Poznajcie ich:

Swietłana Aleksijewicz - wybitna białoruska reporterka od lat wymieniana wśród głównych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Stworzyła własny gatunek literacki – opowieść głosów. Niedawno ukazała się jej książka „Czasy Second-hand. Koniec czerwonego człowieka“ o upadku komunizmu w Rosji.

Zadie Smith – brytyjska pisarka, ikona współczesnej literatury imigranckiej i literackiej wielokulturowości. W książkach osławiła Londyn, ale teraz mieszka w Nowym Jorku. Jej wizyta towarzyszy polskiej premierze niepublikowanych wcześniej opowiadań z tomu „Lost & Found“.

Sofi Oksanen – Charyzmatyczna i kontrowersyjna pisarka z Finlandii. Uważana za jeden z najważniejszych głosów młodej europejskiej literatury, tworzy powieści zarazem polityczne i poetyckie. Jej najnowsza książka „Gdy zniknęły gołębie“ ukaże się w Polsce wiosną.

Lars Saabye Christensen – po raz pierwszy w Polsce. Najbardziej uznany powieściopisarz norweski, kandydat noblowski. Jest również autorem poezji i dramatów. W Polsce właśnie ukazały się głośne powieści - „Półbrat“ oraz „Odpływ“.

Władimir Sorokin – autor opowiadań, dramatów, scenariuszy i powieści tłumaczonych na wiele języków. Jeden z najwybitniejszych pisarzy rosyjskich, krytyczny obserwator tamtejszej rzeczywistości. Regularnie wydawany w Polsce, ukazały się m.in. „Lód“, „Kolejka“ i „Curkowy Kreml“.

Herbjorg Waasmo – po raz pierwszy w Polsce. Norweska powieściopisarka, autorka świetnie przyjętych u nas powieści „Księga Diny“ i „Stulecie“. Mistrzyni długich sag, poświęconych losom kobiet i rodzin. Podczas Big Book Festival odbędzie się premiera jej nowej, autobiograficznej powieści „Chwile“.

Iljas Churi – po raz pierwszy w Polsce. Powieściopisarz libański, jeden z najważniejszych współczesnych intelektualistów Bliskiego Wschodu i pisarzy tworzących w języku arabskim. Napisał kilkanaście powieści i sztuk teatralnych. Niedawno w Polsce ukazała się poświęcona libańskiej wojnie domowej powieść „Jalo“.

Sophie Hannah – po raz pierwszy w Polsce. Współczesna Agata Christie, kontynuatorka świetnej tradycji rytyjskiej powieści kryminalnej. Autorka bestsellerowych „Inicjałów zbrodni“, w których po 40 latach powrócił Hercules Poirot. W tym roku w Polsce ukażą się dwie jej powieści: „Błąd w zeznaniach“ i „Twarzyczka“.

Jeet Thayil – po raz pierwszy w Polsce. Indyjski poeta, muzyk i autor piosenek, którego pierwsza, hipnotyzująca powieść „Narkopolis“ znalazła się w finale nagrody Man Booker. Poetycka opowieść o Bombaju lat 70., palarniach opium, perwersjach i biedzie, a także o przemianie tej wielkiej metropolii ukaże się w Polsce wiosną.

Czytaj także: Dokument poświęcony Kurtowi Cobainowi trafi na ekrany w maju. Zobacz zwiastun filmu Montage of Heck


Michael Hjorth & Hans Rosenfeldt – po raz pierwszy w Polsce. Zabójczy literacki duet ze Szwecji, stworzony przez dwóch scenarzystów mających doświadczenie filmowe i dziennikarskie. W 2010 r. rozpoczęli serię powieści kryminalnych, ekranizowanych przez skandynawskie telewizje. W tym roku ukaże się w Polsce ich czwarta powieść „Niemowa“. Pełny program imprezy poznamy w pierwszych dniach maja.

Źródło: AIP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.