Facebook Google+ Twitter

BIG JUMP – w Warszawie, w Polsce, w Europie. Weź udział!

Nie ma życia bez wody, nie ma życia bez rzek. Są głównym rezerwuarem wody, z której ludzie korzystają w różny sposób – od produkcji po rekreację. Ale ludzie są też rzekom potrzebni. Pokażmy to 14 lipca o godz. 15.00!

Foto archiwalne z wydarzenia BIG JUMP w Warszawie w 2005 r. / Fot. Klub GajaDla rzek, 14 lipca o godz. 15.00 Europejczycy spotykają się na BIG JUMP i wspólnie wchodzą do wody.
BIG JUMP POLSKA 2013 odbędzie się od Beskidów po Morze Bałtyckie. W Warszawie na plaży nad Wisłą - przy Pomniku Saperów (Płyta Desantu), okolice Cypla Czerniakowskiego (Bulwar Flotylli Wiślanej).
http://www.klubgaja.pl/ zaprasza do udziału każdego, kto kocha wodę i docenia rolę rzek. Zaproszenie skierowano m.in. do prezydent m.st. Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz. Swój udział potwierdził minister środowiska, Marcin Korolec. Dla pierwszych uczestników będą pamiątkowe koszulki i czapki. Dla dzieci gry i zabawy. O bezpieczeństwo zadba policja rzeczna i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Współorganizatorem wydarzenia jest m. st. Warszawa.

BIG JUMP w kraju odbędzie się m. in. nad rzekami: Świder - plaża w Otwocku (Inicjatywa Chodź nad Świder), Biebrzą - plaża miejska w Goniądzu (Biebrzański Klub Płetwonurków Meander); Muchawką – zalew w Siedlcach (Polski Klub Ekologiczny, koło Podlasie w Siedlcach), Stępnicą w Goleniowie (Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy); Białą w Bielsku- Białej, potokiem Zimnik w Lipowej, Wartą - jej źródła w Zawierciu-Kromołowie i nad Morzem Bałtyckim – w Helu (Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego).

Więcej o Big Jump http://www.zaadoptujrzeke.pl/pl/dzialania/big-jump

Klub Gaja i pomysłodawca akcji - European Rivers Network zachęcają do organizowania BIG JUMP w całej Polsce, podobnie, jak dzieje się to w całej Europie. Akcję mogą przeprowadzić osoby prywatne, kolonie, półkolonie, szkoły, przedszkola, świetlice, samorządy, organizacje społeczne, kluby sportowe, domy kultury, ośrodki wypoczynkowe. Warto, podczas BIG JUMP w swojej miejscowości, zrobić kilka zdjęć i wysłać je, wraz z krótkim opisem, na adres: klubgaja@klubgaja.pl lub przyłączyć się do BIG JUMP na facebook.com/Klub.Gaja.

Zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną UE, do 2015 roku we wszystkich krajach, wody powierzchniowe powinny uzyskać dobry stan chemiczny i ekologiczny. Do tego potrzebne są i przepisy, i uwaga obywateli. Pokazanie społecznego poparcia dla czystych i żyjących rzek to główny cel BIG JUMP. Od 2005 roku, akcja przynosi coraz więcej publicznych wydarzeń nad rzekami i akwenami w całej Europie. Informują o nich media, a sytuacja rzek i ich przyszłość stają się przedmiotem zainteresowania szerokiej opinii publicznej. W Polsce wydarzenie koordynowane jest przez Klub Gaja w ramach programu edukacji ekologicznej – http://www.zaadoptujrzeke.pl/ (w latach 2005 – 2013 zaadoptowano 670 rzek i akwenów w ponad 1050 miejscach). Partnerem strategicznym programu jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Jego celem jest rozwijanie i pielęgnowanie wartości przyrodniczych, kulturowych i społecznych polskich rzek m.in. poprzez konkurs http://www.zaadoptujrzeke.pl/pl/konkursy/rzeka-roku, którego ambasadorem została podróżniczka i pisarka, Beata Pawlikowska.

Program Zaadoptuj rzekę został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partner strategiczny: Fundacja PKO Banku Polskiego. Partner merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.