Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1118 miejsce

"Bikini" Wiśniewskiego. Rozpacz i ekstaza zatrzymane w kadrze

"Bikini" Janusza L. Wiśniewskiego to powieść, w której suche realia wojenne przeplatają się z gorącymi uczuciami. Niezwykła miłość i szczęścia, a jednocześnie kruchość życia ludzkiego stanowią obraz co najmniej nieprzeciętny.

Okładka książki. / Fot. Świat KsiążkiJanusz L. Wiśniewski wprowadza nas w świat II wojny światowej. Fakty historyczne, stanowiące tło opowieści, jednocześnie są niemalże wyznacznikami losu bohaterów. Anna mieszka w hitlerowskich Niemczech. Despotyczne rządy Hitlera dotykają jej rodzinę i przyjaciół tak boleśnie jak inne ofiary terroru. Rodzina Anny przez dwa lata ukrywa żydowskiego chłopca, ojciec Anny ginie na froncie, matka – umiera podczas bombardowania Drezna. Zagubiona Anna fotografuje miasto, którego już nie ma; fragment kuchni, płaczące dziecko, żołnierza z kikutem ręki… Te zdjęcia okażą się potem przepustką do lepszego świata, "wizą" do Stanów Zjednoczonych, rekomendację, dzięki której bez wahania przyjmą ją do największej amerykańskiej gazety.

Stanley Bredford jest reporterem "New York Timesa". Noc z piękną, bezpruderyjną kobietą, której imienia bohater nie jest pewien, przerywa zlecenie redaktora największej amerykańskiej gazety - za godzinę ma wyruszyć do Belgii, aby stamtąd przedostać się do będących w stanie wojny Niemiec i zrobić reportaż wprost z pola walki. Tam bohaterzy spotykają na wysokości osiemdziesięciu metrów, chociaż wszystkie budynki wokół zostały zbombardowane.

Lektura "Bikini" nie zajmuje dużo czasu. Styl Wiśniewskiego, znanego czytelnikom z "Samotności w sieci" bądź z licznych zbiorów opowiadań, sprzyja dynamicznemu obracaniu kartek powieści. W książce rozdziały zatytułowane są miejscem i czasem rozgrywania się akcji, więc nikt nie może pomylić niemieckiego Drezna z amerykańskim Nowym Jorkiem. Janusz L. Wiśniewski obnaża przed czytelnikami bohaterów, pokazuje ich z każdej strony, nie szczędzi im trudnych wyborów i przedstawia wstydliwe epizody z przeszłości.

Obraz, który Wiśniewski maluje w powieści, jest pełen sprzeczności – obok zachwycającego piękna kreuje zapierającą dech w piersi brzydotę, obok gorących uczuć – bezbrzeżną pustkę, obok śmierci rodzi się i kwitnie życie. Łzy smutku i radości, poczucie bezsilności i małości ludzkiego życia oraz jego niewypowiedzianego uroku nieustannie towarzyszą bohaterom "Bikini". Świat, w którym nie znamy nawet imion tych, których kochamy, ponieważ zabrakło czasu, by je poznać. A na cierpienie najlepsza jest bliskość i ciepła relacja z drugim człowiekiem. W tej powieści emocje przeplatają się z historią, determinującą losy zwykłych – niezwykłych ludzi.

Czytaj recenzję zbioru opowiadań Janusza L. Wiśniewskiego "Sceny z życia za ścianą"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Dominika
 • Dominika
 • 03.03.2012 15:56

Jestem świeżo po lekturze "Bikini". Trudno mi nawet nazwać te wszystkie uczucia, które wywołała u mnie książka. Utrzymana jest w smutnym tonie, a wydarzenia historyczne dodatkowo to pogłębiają. Po przeczytaniu całości, zaczęłam się zastanawiać, czy aby na pewno jest to wymyślona historia. Genialna i godna polecenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bogdan
 • Bogdan
 • 18.02.2012 09:23

Książka jest rewelacyjna. Teraz czekam na film. Niekoniecznie w duchu amerykańskim. Polscy reżyserzy też to potrafią, chociażby Jacek Bromski, co pokazał w "Uwikłaniu", na pewno wiernie przeniosą atmosferę książki na ekran.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gośka
 • Gośka
 • 26.01.2011 21:14

Świetna książka, czyta się ją bardzo fajnie, wzruszająca, a przede wszystkim wciągająca i ciekawa;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
chip155
 • chip155
 • 09.12.2010 22:09

Uważam tę książkę za rewelacyjną. Czyta się jednym tchem. Tempo akcji (jeśli mozna to tak ując) umiarkowane.
O wiele fajniejsza niż "Samotnośc..."

Komentarz został ukrytyrozwiń
Emilia
 • Emilia
 • 28.10.2010 21:23

Wiele dni i nocy straciłam, nie czytając tak pięknych powieści. Pan Wiśniewski zachwyca mnie tu umiejętnym połączeniem myśli i przeżyć bohaterów, wplecionych w wojenną ówczesność, z dbałością o szczegóły wiedzy o ludziach i wydarzeniach tamtych czasów. Z pewnością zajrzę teraz do książek historycznych, tak nielubianych wcześniej. Ot, tak właśnie zachęca się do nauki historii... Dziękuję za "Bikini".

Komentarz został ukrytyrozwiń
Agnieszka Nie-Powiem
 • Agnieszka Nie-Powiem
 • 29.09.2010 19:14

Szczerze mówiąc do lektury podchodziłam dosyć sceptycznie... ale jak okazało się już po kilkudziesięciu stronach książki, nie mogłam sie od niej oderwać... Bardzo "wciągająca" piękna opowieść o wielu miłościach..

Komentarz został ukrytyrozwiń
Asiula
 • Asiula
 • 30.08.2010 21:03

Książka jest rewelacyjna - podoba mi się może nawet bardziej niż Samotność...chociaż to już jest moją kultową pozycją:) polecam wszystkim - wzruszam się na niej co parę chwil...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł jest świetną zachętą do przeczytania książki ; )) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiśniewski genialnie gra emocjami, a Bikini chodzi za mną już od dłuższego czasu.. :) Może w końcu się skuszę.. :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.