Facebook Google+ Twitter

Bilans świętowania Dnia Niepodległości w stolicy

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Warszawie nie dały nam oczekiwanej satysfakcji ani tym bardziej chluby. Wyniki i efekty świętowania były smutne i przygnębiające. Przyniosły kolejny raz wstyd i hańbę warszawiakom, Polsce i Polakom

Sonda

ONR powinien zostać zdelegalizowany?

 / Fot. Jacek Turczyk PAPŻaden naród w Europie i na świecie, nie może porównać się z nami w tak haniebnych, jak pokazaliśmy się w niedzielę, warunkach piekła na ulicach. Marsz Niepodległości, nazwany tak dla zmyłki i kpiny jego organizatorów, wkrótce po wyruszeniu w trasę grup skrajnie prawicowych z okolic ronda Dmowskiego, stał się areną walk ulicznych, z udziałem kamieni, koszy na śmieci, butelek i ognia.

Gdyby nie przemarsz około 10 tysięcy wesołych, uśmiechniętych twarzy i na luzie idących uczestników prezydenckiego marszu "Razem dla Niepodległej" - to dla warszawiaków i obywateli całego kraju, nie mielibyśmy w telewizji ani kronikach filmowych niemal żadnego miłego obrazu w tego pięknego, choćby ze względu na pogodę, świątecznego dnia.

Zadziwiać i zastanawiać może niejednego z nas, że w marszu "Razem dla Niepodległej", obok prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego ministrów, szli ramię w ramię: były szef LPR Roman Giertych i były członek PiS, eurodeputowany Michał Kamiński. Ten drugi podobno coraz bardziej politycznie dryfuje w kierunku PO, a pierwszy – jako były wicepremier w rządzie PiS, teraz wzięty m.in. przez elity władzy adwokat – po cichu marzy i dryfuje w kierunku ponownej roli polityka.

Mecenas Roman Giertych, nie tylko szedł razem z prezydentem Komorowskim, ale też składał wraz z nim kwiaty u stóp płyty pomnika Romana Dmowskiego. Prezydentowi i mecenasowi towarzyszyli m.in. europoseł Michał Kamiński i senator Jan Filip Libicki ze swoim ojcem. Dla zachowania prawdziwej różnorodności, prezydent zgromadził wokół siebie egzotyczne towarzystwo polityczne, m.in.: europosła Wojciecha Olejniczaka z SLD i
ekskomunistów - Tomasza Nałęcza (doradcę) oraz prawnika Ryszarda Kalisza.

Bez wątpienia - układ osób w towarzystwie prezydenta RP, we wspólnym marszu "Razem dla Niepodległej", złożony z różnych barw politycznych, z wyjątkiem PiS, wszak ta opozycja miała swoje święto z dala od władz, tym bardziej od prezydenta Komorowskiego - to dobry znak na dziś i przyszłość. To wzór do naśladowania innym, niech się uczą nowoczesnego widzenia odmienności politycznych, które mimo sporów ideologicznych, powinny łączyć cechy podobnego patrzenia na Polskę.

Dziwić jednak może postać mecenasa Giertycha w tym, bądź co bądź pokojowym, spokojnym, miłym z wyglądu, postawy i uśmiechów uczestników - pięknym i budującym na przyszłość marszu prezydenckim. Bo przecież niewiele dalej i niewiele później, po wyjściu sprzed ronda Dmowskiego na ul. Marszałkowską, dzieci politycznej troski Romana Giertycha sprzed 23 lat, Młodzieży Wszechpolskiej (MW) - brały udział w aktywnej zadymie ulicznej, w walce z petardami, butelkami i kamieniami z policją.

Dzisiaj Roman Giertych nie przyznaje się do swojej dawniejszej młodzieży, a Młodzież Wszechpolska, działająca w Polsce od 2 grudnia 1989 r. jako organizacja o podłożu nacjonalistycznym, deklaruje w dokumentach programowych wychowywanie młodych w duchu katolickim i narodowym, określając swego ojca chrzestnego zdrajcą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Pani Barbaro - ja to czytałem gdzieś o 450 000... Może komuś się czwórka zgubiła?


Do Krzysiek Grabski - a co to ja jestem prezes żeby się z powodu byle drobiazgu od razu obrażać? ;-D

Komentarz został ukrytyrozwiń

tylko 50 tys. ? to chyba samo sprzątanie ulic tyle kosztowało. A gdzie koszt opieki lekarskiej i szpitalnej i zwolnień z pracy rannych policjantów i demonstrantów. Koszty, procesów, aresztów i zniszczeń chuligańskich?
Ośmielę się twierdzić , że koszty są znacznie większe, niż 50 tys. Tylko media zarobiły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem Warszawiakiem (ten wyraz piszemy wielką literą) i nie poczułem się ani trochę obrażony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie podłączajmy całego kraju pod jedno miasto

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłem w Poznaniu tylko raz, ale to wystarczy. Oceniam to miasto i jego mieszkańców nadzwyczaj dodatnio. Zaś o Wielkopolanach dodam tylko to, co napisał Dmowski: "Nigdy nie będziemy mogli być dość wdzięczni Prusakom za to, że w Wielkim Księstwie Poznańskim zrobili z nas naród normalny." Cytuję niestety z pamięci, ale taki był sens tego zdania w Myślach nowoczesnego Polaka.

Obiecany artykuł najpewniej jutro. Dzisiaj już nie zdołam. Na tym na razie muszę kończyć i przejść do innych zajęć. Pozdrawiam wszystkich, którzy zechcieli zapoznać się z moim zdaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Było 11 zgromadzeń . Dlaczego akurat " bandziory" podłączyli się pod Marsz Niepodległości " ?Przypadek ?
Panie Stanisławie , w pełni zgadzam się z Pana artem .
Czy można porównywać marsz Razem dla Niepodległej i Niepodległości pod względem liczebności ? Nie . Na Marsz Niepodległości jechały autokary z całej Polski
Druga moja wątpliwość , czy święto odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli jest odpowiednią porą na polityczne igraszki . Nie .
Przeżyłam ogromne wzruszenie na obchodach ŚWIĘTA przy tablicy 12 Pułku Ułanów Podolskich w Szczecinie ,
Była msza św ,po mszy przemarsz pod Tablicę , poczty sztandarowe . inscenizacja z przybyłym bryczką Piłsudskim , był hymn , 1 Brygada [ grała podczas całej uroczystości orkiestra z "ekonomika " znana Szczecinianom ] .Przemawiał Marszałek , było wojsko , harcerze - brawa , radość , łzy wzruszenia .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzegorz Wasiluk Dzisiaj 15:38
Panie Grzegorzu.
Jeżeli autor niczego nie rozumie
- to nic innego jak tylko
napisać mu pouczający artykuł.
Czekam. Przeczytam na pewno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Andrzej Przybylski Dzisiaj 16:05
Zgadzam się w pełni z Panem, że Wielkopolanie to ludzie zdyscyplinowani, pracowici, kulturalni, szanujący tradycję i kulturę innych nacji. Te cechy w znacznym stopniu wyróżniają ich wśród innych społeczności w różnych regionach Polski. Miałem możliwość przekonać się o tym, gdy jakiś czas mieszkałem i pracowałem w Inowrocławiu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomasz Kowalski Dzisiaj 14:49
Otóż, jestem zdania, że część Polaków (ok. 25%) powinna bić się w piersi za to, co się stało kolejny raz w święto narodowe, w Warszawie. Chodzi o wyznawców teorii Radia Maryja i największej partii opozycyjnej - ludzi, którzy dają wiarę w to, m.in., że Polska nie jest w rękach prawdziwych Polaków, dlatego trzeba ją odzyskać. Słyszeliśmy przecież o takich hasłach, jak: Polska musi być nasza! Musimy ją odzyskać.
A, co do instytucji odpowiedzialnych za prawo i sprawiedliwość w kraju, które jednak nie egzekwują w sposób należyty przestrzegania prawa przez niektóre grupy społeczeństwa, jestem w pełnej zgodzie z Panem. Powiedzmy konkretnie: chodzi tu o prokuraturę i sądownictwo. Policja w tym roku, moim zdaniem, spełniła w Warszawie w dużym stopniu swoją powinność. Prokuratura będzie być może, choć nieco inaczej i być może lepiej pracować, po rychłej zmianie Prokuratora Generalnego; prawdopodobnie nastąpi to jeszcze w listopadzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poznaniacy dają wzór, ten pozytywny, jak można żyć i się rozwijać. Sa , chyba ,niedoścignionym ideałem dla innych .Dla mnie są bardzo pozytywnym przykładem , żę ma mamy my -Polacy pozytywne wzorce
Oczywiście w Piątek w miasto :http://pl.wikipedia.org/wiki/Geometryczny_%C5%9Brodek_Polski
Oczywiście w Piątek
(w tej miejscowości) ,było by to najbardziej wyśrodkowane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.