Facebook Google+ Twitter

Bilans utonięć przeraża. Ponad 300 ofiar od początku maja

Od początku maja utonęło w Polsce 318 osób. Tylko podczas ostatniego weekendu woda pochłonęła 33 ofiary. Wielu ratowników przestrzega, żeby podczas kąpieli zachować zdrowy rozsądek i wybierać tylko strzeżone miejsca.

 / Fot. Andrzej GrygielDo śmiertelnych wypadków dochodzi najczęściej najczęściej na niestrzeżonych kąpieliskach, w rzekach, jeziorach i stawach. Również nad Bałtykiem doszło już do ponad 20 utonięć.

Nieumiejętność pływania główną przyczyną tak licznych tragedii

Doktor Jerzy Telak - Prezes Zarządu Głównego WOPR tłumaczy, że główną przyczyną tak licznych utonięć jest nieumiejętność pływania. Według Jerzego Telaka ludzie bardzo często nie mierzą sił na zamiary, podchodzą do pływania z dużą brawurą, nonszalancją oraz brakiem wiedzy na temat zbiornika wodnego, w którym zamierzają pływać.

Alkohol i używki powodują skurcze mięśni

Niestety, często przyczyną tak licznych utonięć jest również alkohol oraz używki, które osłabiają koncentrację, koordynację ruchową oraz umiejętność oceny własnych umiejętności pływackich.

Trzeba podkreślić, że spożywanie w znacznej ilości napojów wysokoprocentowych prowadzi do wypłukiwania potasu z organizmu, co może powodować występowanie, niebezpiecznych zwłaszcza w wodzie, skurczów mięśni, które mogą spowodować utonięcie.

W żadnym wypadku nie możemy także skakać na "na główkę" do wody w nieznanym miejscu. Unikajmy także pływania obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych. Niepożądana jest również lekkomyślna zabawa, która polega na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.

Po pierwsze - woda jest żywiołem

Doktor Jerzy Telak podkreśla, że należy przede wszystkim pamiętać, że woda jest żywiołem i nie jest to środowisko naturalne dla człowieka. Według Jerzego Telaka każda czynność związana z wodą jest nacechowana ryzykiem i nigdy tak naprawdę nie wiemy, co się może stać.

Według Prezesa WOPR powinniśmy również potrafić ocenić jaki jest stan zbiornika, w którym zamierzamy się kąpać. Musimy zdawać sobie sprawę, że rzeki oraz morza cechują się intensywnym przemieszczaniem się wody i nigdy tak naprawdę nie wiemy, czy nurt jest mocny czy nie.


Powinniśmy pływać tylko i wyłącznie w miejscach strzeżonych

Powinniśmy pływać tylko w miejscach strzeżonych,czyli tam, gdzie rezyduje ratownik WOPR. Niebezpieczne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Zakazane jest pływanie na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. W przypadku wejścia do niestrzeżonych zbiorników powinniśmy należy sprawdzić głębokość i strukturę dna wodnego.

Nie powinniśmy pływać również w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura wynosi 22-25 stopni) oraz podczas mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m) i gdy wieje silny i porywisty wiatr.

Nie powinniśmy skakać rozgrzani do wody. Przed wejściem do jeziora ochlapmy klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi. Unikniemy wówczas szoku termicznego, którego może okazać się niebezpieczny dla naszego organizmu.

Podczas kąpania powinniśmy zwracać uwagę na osoby obok nas. Czasem może się okazać, że ktoś będzie potrzebował pomocy. Wówczas powinniśmy uczynić wszystko, ale w granicach naszych możliwości. Jeżeli natomiast nie będziemy czuli się na siłach to powinniśmy zawiadomić inne osoby.

Nie wypływajmy również za daleko od brzegu po zmroku. Pływanie nocą jest bardzo niebezpieczne.

Korzystajmy z Parków Wodnych

Doktor Jerzy Telak zachęca również do korzystania z usług Parków Wodnych, których jest w Polsce prawie 800. Jest to zdecydowanie najbardziej bezpieczne miejsce, gdzie można się wykąpać bez większego ryzyka (statystycznie w polskich Parkach Wodnych giną w ciągu roku 2 osoby). Pod warunkiem jednak, że pilnuje nas przynajmniej jeden ratownik.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tzw. instruktorzy pływania, w rzeczywistości, są oszustami (nie mają zielonego pojęcia jakimi metodami człowiek przygotowuje się do działania w obcym środowisku, nie wiedzą jak się nabywa umiejętności złożone i do czego służy symulacja) a biorąc pod uwagę konsekwencje - zbrodniarzami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.