Facebook Google+ Twitter

Bilans wychodzi na "Zero"

"Zero" to mocny debiut reżyserski Pawła Borowskiego, który jest również autorem scenariusza.

 / Fot. Monolith FilmsProdukcją zajął się Piotr Dzięcioł, ze studia Opus Film, które ma na koncie takie tytuły jak "Edi" czy "Z odzysku". Jednym z koproducentów jest studio Platige Image, autorzy efektów specjalnych w kontrowersyjnym "Antychryście" Larsa von Triera oraz w nominowanej do Oscara "Katedrze" Tomka Bagińskiego.

Dotychczasowe dokonania filmowe Pawła Borowskiego to dwa budzące kontrowersje krótkometrażowe obrazy: "Love.Gamestation z 2001 roku" - kreskówka omawiająca ludzką seksualność, posługując się konwencją gry komputerowej, oraz zrealizowany w 2003 roku, 7-minutowy film "Kocham Cię", którego bohaterkę, rozczarowaną małżeństwem kobietę "gra" …gumowa lalka z sex-shopu. Produkcje te zdobyły wiele nagród m.in. na 54. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie czy na Tribeca Film Festiwal w Nowym Jorku.

"Zero" to jednak pierwsza długometrażowa realizacja wizji 32-letniego absolwenta ASP. To dość mocny start - obraz zakwalifikował się do tegorocznego Konkursu Głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. "Zero" dostrzegły również konkursy filmowe w Pusan oraz Sao Paulo.

Poprzednie pasje Borowskiego - malarstwo i reklama - okazały się nie dość pojemnymi formami dla gabarytów jego koncepcji. Jak powtarza w wywiadach, film fascynował go od zawsze a efekty tej fascynacji możemy aktualnie oglądać w kinach. Ale czy jest to uczucie odwzajemnione?

W przypadku "Zera" zdjęcia Arkadiusza Tomiaka krytykom kojarzą się z klimatem filmów Tarantino czy Rodrigueza. Tomiak posługuje się narzędziami znanymi z komiksów oraz kreskówek. Pigułka zastygająca na biurku biznesmena przyciąga uwagę jadowitą żółcią wśród szarości tła. Intryguje szczegółowość i precyzja w pozornej zabawie kolorem i kontrastem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.