Facebook Google+ Twitter

Bilet za recenzję: Festiwal Sztuki Mimu

- Dla mnie teatr pantomimy to esencja emocji, ich znaczeń, wrażliwości twórcy i jego wyobraźni. Ukazana w sposób czytelny aktorska sztuka świadomego milczenia - mówi Bartłomiej Ostapczuk - Dyrektor Artystyczny Festiwalu, który po raz 14. rusza w Warszawie. Podwójne zaproszenie na spektakl Derevo Theatre otrzymuje Beata Gumienna.

 / Fot. Materiały prasowe, Teatr DramatycznyPremiera sztuki „Gogol”, inspirowanej spektaklem Marcela Marceau, najlepsze etiudy ulubieńców warszawskiej publiczności czyli duetu Bodecker&Neander, legenda teatru ruchu niemiecko-rosyjskie Derevo, imponujący wizualnie „Faust” Goethego i jedyny w swoim rodzaju Wieczór Współczesnej Pantomimy, w którym biorą udział artyści z całego świata to wszystko podczas Festiwalu Sztuki Mimu, który od 13 do 22 czerwca w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Festiwal organizowany przez Warszawskie Centrum Pantomimy i Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy to jedyny na świecie przegląd prezentujący wyłącznie spektakle bez słów. W tym roku zobaczymy zespoły z Niemiec, Rosji, Francji i Polski. W czasie festiwalu odbędą są również otwarte warsztaty sztuki pantomimy, prowadzone przez artystów prezentujących różne szkoły pantomimy, kierowane do wszystkich, którzy chcą spróbować sił w sztuce mimu. Dyrektorem artystycznym Festiwalu od 2005 roku jest Bartłomiej Ostapczuk, aktor - mim, nauczyciel, reżyser przedstawień teatru pantomimy, pomysłodawca i założyciel Teatru Pantomimy Mimo oraz Warszawskiego Centrum Pantomimy w Teatrze Dramatycznym.

Dla autorów Wiadomosci24.pl mamy po dwa podwójne zaproszenia na spektakle: „Modern Mime Evening / Wieczór Współczesnej Pantomimy” (18 czerwca) oraz „ONCE” grupy Derevo Theatre (20 czerwca). Oba spektakle wystawiane będą na Scenie Na Woli im. T. Łomnickiego.

„Modern Mime Evening / Wieczór Współczesnej Pantomimy” (skład międzynarodowy)

WIECZÓR WSPÓŁCZESNEJ PANTOMIMY - tradycja Festiwalu. Pomyślany jako konfrontacja różnych technik, stylów i form w teatrze pantomimy. Do udziału w prezentacjach zostali zaproszeni artyści pochodzący z różnych miejsc na świecie, którzy zaprezentują charakterystyczne dla ich pracy krótkie formy teatralne. Ten wieczór swój ostateczny kształt nabiera na kilka godzin przed samą prezentacją. Wieczór, w którym zobaczymy kilkudziesięciu artystów będzie spektaklem ukazującym różne oblicza współczesnej pantomimy. W Wieczorze Współczesnej Pantomimy udział wezmą między innymi: Gregg Goldston (USA),Alexander Neander (Francja), Wolfram Bodecker (Niemcy), Miro Kasprzyk (Słowacja), Grażyna Chmielewska, Bartłomiej Ostapczuk, adepci Studia Warszawskiego Centrum Pantomimy oraz goście z Czech i Francji.

 / Fot. Materiały prasowe, Teatr Dramatyczny„ONCE” Derevo Theatre (Niemcy/Rosja)

„ONCE” Derevo Theatre /Rosja / Niemcy/ Spektakl nagrodzony The Herald Angel Award na Edinburgh Festival Fringe. Tak więc narodziła się opowieść…To po prostu się zdarzyło. Dwoje ludzi zakochało się w sobie. Czując miłość, świat się przebudził. Ale Ona i On poczuli się uwięzieni w tym świecie i odlecieli na kieszonkowej komecie. Wznosili się wyżej i wyżej w niebo. Ona ześlizgnęła się, a kiedy On chwycił ja za rękę, zniknęła w jego dłoni. Teraz Ona spała w ciągu dnia a On w nocy. Każde bało się obudzić to drugie i tylko szeptali sobie nawzajem sny. Nie mieli odwagi obudzić się. Od tej chwili ta opowieść wiedzie poprzez śmiech i łzy.. od niezdarnego amora, przez eleganckiego szatana i wymagającą śmierć aż do nieznanego końca.„Once” jest dedykowane wiecznemu dziecku żyjącemu w każdym z nas. Teatr Derevo jest jednym z najsłynniejszych europejskich teatrów awangardowych. Teatr został założony w Petersburgu przez Antona Adasinsky'ego, od lat 90. ma siedzibę w Dreźnie. Przedstawienia grupy, prezentowane na wszystkich kontynentach, należą do klasyki współczesnego teatru eksperymentalnego. Derevo zdobyło wiele prestiżowych nagród teatralnych m.in. Kunstpreis Berlin, Kunstpreis Dresden czy The Herald Angel Award na Edinburgh Festival Fringe. Spektakle Dereva łączą różne teatralne tradycje: pantomimę, taniec współczesny, butoh, rosyjską awangardę, komedię dell' arte, klaunadę, performance, physical theatre i happe-ning.

Na zgłoszenia czekamy:
- na spektakl 18 czerwca - do 17 czerwca, do godziny 15
- na spektakl 20 czerwca - do 19 czerwca, do godziny 15

Bilety przyznajemy osobom, które mają uzupełniony profil (imię, nazwisko, zdjęcie), nie zalegają z żadną recenzją i zadeklarują napisanie wrażeń ze spektaklu teatru pantomimy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ślicznie dziękuję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nigdy nie byłam na wieczorze poświęconym sztuce mimu, więc chętnie wybrałabym się 20 czerwca (w piątek) na 19:00. Z przyjemnością napiszę też recenzję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.