Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4084 miejsce

Bilety komunikacji miejskiej na Śląsku będą droższe. Od 1 kwietnia

Obecne ceny paliw są tak wysokie, że coraz więcej osób porzuca samochody na rzecz komunikacji miejskiej. Niestety, Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego przyjął uchwałę dotyczącą zmian cen biletów.Będzie drożej

Winne ceny paliw?

Od 1 kwietnia za jednorazowy bilet komunikacji miejskiej zapłacimy średnio
o 20 gr więcej niż dotychczas. Władze Komunikacyjnego Związku Komunalnego tłumaczą, że wzrost cen biletów jest nieunikniony przy obowiązujących cenach oleju napędowego. Ceny paliw wzrosły bowiem o ponad 15 proc. od sierpnia ubiegłego roku, kiedy to miejsce miała ostatnia podwyżka cen biletów. "Jeżeli chcemy utrzymać przewozy przynajmniej na dotychczasowym poziomie, to niestety musimy podnieść ceny biletów. Nie robiąc tego musielibyśmy drastycznie ograniczyć ilość przewozów" - informuje przewodniczący Zarządu KZK GOP, Roman Urbańczyk.

Według nowych cen, najtańszy bilet jednorazowy będzie kosztował 3 zł
(w granicach jednego miasta lub przez 15 minut od momentu skasowania), 3,60 zł (na terenie dwóch miast lub 30 min od momentu skasowania), a najdroższy 4,40 zł (obowiązujący na terenie 3 lub więcej miast lub w ciągu godziny od momentu skasowania). Wzrost dotyczył będzie również miesięcznych biletów na przejazdy autobusem i tramwajem.

Emeryci tracą ulgi!

Wzrost cen to jednak nie jedyna zmiana. Do tej pory z ulgowych przejazdów komunikacją KZK GOP skorzystać mogli wszyscy emeryci, teraz będą to tylko osoby powyżej 60. roku życia. Władze informują, że około 20 proc. uprawnionych do ulg to osoby poniżej wspomnianego progu wiekowego. Wprowadzenie ograniczeń pozwoli na zaoszczędzenie ok 3,6 mln złotych do końca roku 2012. KZK GOP tłumaczy się tym, że dzięki temu działaniu ceny nie wzrosły tak znacznie, jak mogłyby gdyby nie szukanie dodatkowych oszczędności. Nasuwa się pytanie, dość retoryczne, czy to jedyna droga do ich znalezienia?

Czy dziś jeszcze powinno to dziwić?

Wielu Polaków ograniczyło podróże samochodami, gdyż jest to zbyt kosztowne. Wzrost cen w autobusach dziwić więc nie powinien, tak drogo na stacjach paliw nie było nigdy, nawet w najbardziej pesymistycznych prognozach, jednak jak to zwykle w naszym kraju bywa najbardziej ucierpią zwykli mieszkańcy: studenci, pracujący i emeryci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Anonim
  • Anonim
  • 30.03.2012 19:12

Witam,
Czy za bilet kwartalny dziś i jutro (tj. 30 i 31 marca) zapłacę jeszcze starą kwotę, czy mam liczyć się z tym, że wcisną mi bilet po nowych cenach?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.