Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25865 miejsce

Bilety komunikacji miejskiej zdrożeją. Sprawdź, w których miastach

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-11-05 11:23

Większość dużych miast planuje, by od 1 stycznia przyszłego roku wzrosły ceny biletów na komunikację miejską. Tłumaczą, że to konieczność, bo póki co muszą do niej dokładać.

Sonda

Czy uważasz, że bilety komunikacji miejskiej są za drogie?

 / Fot. Mateusz Kempisty/CC BY-SA 3.0Miasta w całej Polsce narzekają, że nie stać ich na utrzymanie komunikacji miejskiej. Zwłaszcza, że w ostatnich latach w wielu miejscach pojawiało się sporo nowych połączeń, a stare tramwaje i autobusy były zastępowane nowocześniejszymi. Koszty ograniczają się nie tylko do ich zakupu, ale też utrzymania.

Wzrost wydatków jest efektem m.in. rosnących cen paliwa, inflacji czy nowymi inwestycjami w sieć komunikacyjną. Miasta narzekają, że muszą dokładać do transportu. Warszawski ZTM twierdzi, że do każdego jednorazowego biletu za 3,60 zł miasto dopłaca 6,60 zł. Mieszkańcy stolicy muszą się teraz przygotować na drugą z trzech planowanych podwyżek (pierwsza miała miejsce w tym roku). Od 1 stycznia 2013 roku cena jednorazowego biletu na przejazd komunikacją miejską wzrośnie z 3,60 zł do 4,40 zł, imienny bilet 30-dniowy podrożeje z 90 zł do 100 zł, a 90-dniowy z 220 zł do 250 zł. W przypadku biletów jednorazowych to podwyżka powyżej 20 proc.

Z kolei Kraków podniesie ceny biletów do kasowania, jak najmniej ingerując w bilety okresowe. Przykładowo bilet jednorazowy zamiast 3,20 zł będzie kosztował 4 zł, a całodobowy zdrożeje z 12 do 15 zł.

W Poznaniu ceny pójdą w górę średnio o ok. 7 proc. Cena najpopularniejszych biletów 15- i 30-minutowych wzrośnie odpowiednio z 2,60 do 2,80 zł oraz z 3,40 do 3,60 zł. Bilet miesięczny będzie kosztował już nie 99, ale 107 zł. Ponadto urząd miasta zapowiada, że na tym podwyżki się nie skończą, bo kolejne są już planowane na 2014 rok. Bilety do 15 i 30 minut zdrożeją o 20 gr, a cena biletu 30-dniowego wyniesie 115 zł.

Więcej za komunikację zapłacą mieszkańcy Łodzi, gdzie np. bilet miesięczny podrożeje o złotówkę i jego cena wyniesie 12 zł, a jednorazowy zamiast 3,60 zł będzie kosztował 3,80 zł. Bilety 30-dniowy imienny sieciowy i 90-dniowy imienny sieciowy, będą miały tę samą cenę co w roku 2012.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

No właśnie, to normalne, że do pewnych usług państwo oraz samorządy muszą dokładać.
Później władze miasta narzekają, że mało osób chce jeździć autobusami i stąd korki. Jak trzeba płacić coraz więcej, często jadąc w totalnym ścisku (a, że nie wszyscy dbają o higienę) i smrodzie, to nie dziwię się ludziom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo firmy państwowe nie są po to, by na siebie zarabiały. To przechowalnie ważnych sympatyków różnych proweniencji politycznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Durne założenie, że państwowa firma świadcząca usługi dla ludności musi koniecznie na siebie zarabiać...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co ciekawe nigdy nie mówi się o obniżkach. Jeśli juz to same podwyżki. Ehh. W Białymstoku bilety podrożały w kwietniu. Jak na razie chyba mamy 'spokój'.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.