Facebook Google+ Twitter

Biodegradowalne polimery do codziennego użytku

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2013-11-26 15:09

Wielość zastosowania produktów z polimerów stwarza naturalną potrzebę zastąpienia polimerów pochodzących z surowców nieodnawialnych biodegradowalnymi polimerami pochodzenia naturalnego. Dlaczego? Powody są dwa - środowiskowe i gospodarcze.

Łódzcy naukowcy opracowują technologie otrzymywania biodegradowalnych poliestrów z wykorzystaniem surowców odnawialnych. Co to w praktyce oznacza? Wkrótce produkty z polimerów nie będą obciążenie dla środowiska naturalnego.

Biodegradowalne polimery, nad którymi pracują łódzcy naukowcy znajdą zastosowanie m.in w medycynie, rolnictwie, branży tekstylnej czy opakowaniowej.

Zakres zastosowań ekologicznych poliestrów jest bardzo duży. W medycynie polimery te będą mogły być wykorzystywane do produkcji jednorazowej odzieży sanitarnej, wszczepialnych protez o czasowym działaniu, bioresorbowalych implantów, nici chirurgicznych, czy jako nośniki leków. Świetnie nadają się do wyrobu produktów tekstylnych – zarówno bielizny, jak i odzieży wierzchniej, w również tym tkanin i włóknin stosowanych w przemyśle i w rolnictwie. Dzięki swoim właściwościom polimery biodegradowalne znajdą szerokie zastosowanie w branży opakowaniowej, jako worki na zakupy, folia spożywcza, czy worki na odpady pochodzenia organicznego – wymienia prof. dr hab. Stanisław Słomkowski, kierownik projektu BIOPOL oraz dyrektor Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN.

Polimery są już obecne niemal wszędzie. W każdej dziedzinie życia, niemal w każdym miejscu i każdym momencie wskazać można produkty wykonane z polimerów. W obudowach elektronicznych sprzętów codziennego użytku, jak komputery czy komórki, w elementach odzieży, wszelkiego rodzaju foliach czy opakowaniach. Tworzenie tych produktów z materiałów biodegradowalnych otrzymywanych ze źródeł odnawialnych to korzyść przede wszystkim dla środowiska. Opracowane w Łodzi innowacyjne rozwiązanie technologiczne może wpłynąć również na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki.

Projekt „BIOPOL. Technologie otrzymywania biodegradowalnych poliestrów z wykorzystaniem surowców odnawialnych” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.Projekt „BIOPOL. Technologia otrzymywania biodegradowalnych poliestrów z wykorzystaniem surowców odnawialnych” jest realizowany przez zespoły badawcze Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN (CBMM PAN), przy współpracy Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych (IBWCh) (oba instytuty z Łodzi) oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej.

Celem strategicznym Partnerstwa jest wykorzystanie krajowego potencjału intelektualnego i technologicznego, gwarantującego prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych na wysokim, światowym poziomie naukowym, przy wykorzystaniu zaawansowanej infrastruktury badawczej.

Więcej informacji na stronie www.biopol.cbmm.lodz.pl
( )

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.