Facebook Google+ Twitter

Bio-Forum już po raz siódmy w Łodzi

15 i 16 maja w Łodzi, mieście słynącym z wielokulturowości i wybitnych filmowców, odbędzie się kolejna edycja Środkowoeuropejskich Targów Biotechnologii i Biobiznesu - Bio-Forum.

 / Fot. Daniel Siwak | screen: Bioforum.plŚrodkowoeuropejskie Targi Biotechnologii i Biobiznesu - Bio-Forum VII to największe, międzynarodowe wydarzenie biotechnologiczne w tej części Europy. Od 2000 roku, Bio-Forum jest platformą do poszukiwania partnerów w badaniach, tworzenia kontaktów biznesowych i podejmowania inicjatyw w dziedzinie biotechnologii.

Targi są imprezą typowo branżową ponieważ większość odwiedzających to przedstawiciele firm o profilu biomedycznym, farmaceutycznym, kosmetycznym czy spożywczym. Na targach znajdą oni nie tylko przegląd projektów badawczo-wdrożeniowych, które można zastosować w ich przedsiębiorstwach, ale także kompleksową ofertę produktów i usług dla bioprzemysłu. Generalnie wystawcy nastawiają się na firmy i instytucje otwarte na wdrażanie innowacyjnych zastosowań w biotechnologii i biobiznesie.

Panele forma wymiany biodoświadczeń


Podczas dwudniowej imprezy odbędzie się aż siedem paneli
- dla producentów kosmetyków,
- dla producentów żywności,
- dla producentów leków,
- innowacyjny,
- biopaliwowy,
- biotechnologiczny,
- dotyczący finansowania badań.

- Panele dla producentów kosmetyków
Tutaj producenci kosmetyków zapoznać się będą mogli z najnowszymi surowcami do produkcji kosmetyków oraz aspektami związanymi z rejestracją i oceną bezpieczeństwa kosmetyków wg. najnowszych światowych i krajowych wymagań.

- Panel dla producentów żywności
Skierowany jest do producentów żywności oraz suplementów diet, a także do tych przedsiębiorstw, które planują produkcję produktów należących do tych grup. Poza tym firmy znajdą tutaj przydatne informacje prawne, procedury i zasady związane z wprowadzaniem biotechnologicznych składników żywności.

- Panel dla producentów leków
Powszechnie wiadomo, że rynek farmaceutyczny jest bardzo przyszłościowy. Tutaj producenci leków oraz przedstawiciele firm farmaceutycznych dowiedzą się o najnowszych produktach i usługach dla tego sektora a także poznają liczne sposoby zastosowania biotechnologii w produkcji farmaceutycznej na mniejszą lub większą skalę.

- Panel innowacyjny
To miejsce do zaprezentowania się firm i instytucji oferujących odczynniki, aparaturę, techniki i metody badawcze oraz innowacyjne usługi dla całego biosektora. Ten panel pomoże wszystkim odwiedzającym zorientować się w ofercie wystawców.

- Panel biopaliwowy
W dobie obecnych technologii coraz częściej, jako źródło nowej energii wymienia się biopaliwa. Tutaj zostaną przedstawione aspekty technologiczne i ekonomiczne produkcji i wykorzystania biopaliw. Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tą branżą omówione zostaną różne rodzaje biopaliw i sposoby ich produkcji.

- Panele biotechnologiczne
Będą one dotyczyły głównie obecnej sytuacji i możliwych dróg rozwoju biotechnologii w Polsce i krajach Europy Środkowej. Poza tym przedstawione zostaną możliwości współpracy i partnerstwa biznesowego w procesie komercjalizacji produktów biotechnologicznych.

- Panel finansowania badań
Wiadomo, że to dzięki szeregowi badań w różnych gałęziach przemysłu możemy dziś korzystać z biokomponentów i biotechnologii. W tym panelu uczestnicy dowiedzą się o możliwych źródłach finansowania badań na różnych etapach ich realizacji (Program Ramowy UE, fundusze inwestycyjne). Seminaria poprowadzą osoby na co dzień związane z przygotowaniem i oceną wniosków oraz praktycy tego tematu.

Dzięki takiej szerokiej liczbie panelów firmy mają możliwość wymiany cennych doświadczeń, które później mogą wykorzystać na własnym gruncie.

Od Bio-Forum do MikroInkubatora Firm Biotechnologicznych


Łódź staje się prawdziwą kolebką inkubatorów technologicznych. Kolejny rozpoczął swoją działalność w Centrum Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk i jest nim MikroInkubatori Firm Biotechnologicznych. Historia jego powstania zaczyna się właśnie na Bio-Forum.

- Jest to konsekwencja dotychczasowych inicjatyw realizowanych w Łodzi na rzecz rozwoju biotechnologii w tym ośrodku. Od 2000 roku organizowana jest w Łodzi impreza Bio-Forum (WWW.bioforum.pl), której celem jest szeroko rozumiana promocja komercjalizacji projektów biotechnologicznych, rozwój nowoczesnej biogospodarki opartej na wiedzy naukowej - powiedział serwisowi Wiadomości24.pl prof. Tadeusz Pietrucha z firmy Bio-Tech Consulting, która jest jednym z partnerów inkubatora. - W ramach tej współpracy, po organizacji Bio-Forum w 2006 roku, powstał pomysł realizacji pilotażowego projektu MikroInkubator Firm Biotechnologicznych. Projekt ten jest realizowany z wraz z trzecim partnerem – Centrum Biologii Medycznej PAN w Łodzi. Uruchomienie MikroInkubatora nastąpiło 17 grudnia 2007 roku - dodał.

Targi Biotechnologii i Biobiznesu - Bio-Forum będą czynne dla zwiedzających:
15 maja (czwartek) - 9.00 - 18.00
16 maja (piątek) - 9.00 - 17.00

Program Bio-Forum 2008


15 maja
godz. 10.00 - 12.00 - Innowacyjne surowce kosmetyczne
1. Biotechnologia w kosmetologii - Magdalena Sikora (Podyplomowe Studium Kosmetologii Politechniki Łódzkiej)
2. "3D tara matrix - nowatorski nośnik kosmetycznych substancji aktywnych" - Maciej Siekierski (Provital)
3. "Wybory 2008: postaw na EVOlucję i techNIKę" - Anna Sypniewska (Adara - przedstawicielstwo firmy Evonik Goldschmidt GmbH)
4. "Nowe podejście do problemu konserwacji kosmetyków" - Rafał Sornek (POCH S.A.)
* Wady obecnie stosowanych konserwantów
* Alternatywa – nano-cząsteczki srebra (technologia NAVIA)
* Opis produktu
* Bezpieczeństwo produktu (toksyczność ostra, badania dermatologiczne, migracja)
* Zastosowanie w opakowaniach
* Zastosowanie w formulacjach kosmetycznych
* Stabilność i właściwości sensoryczne preparatów z technologią NAVIA w trakcie ich przechowywania
* Właściwości konserwujące produktów opartych na technologii NAVIA
* Marka NAVIA

godz. 12.45 - 14.15 - Outsourcing know-how w produkcji kosmetyków
1. "Badania kliniczne produktów kosmetycznych" - Teresa Brodniewicz (MTZ Clinical Research)
2. "Raport bezpieczeństwa – nowe wymagania dotyczące oceny bezpieczeństwa kosmetyków, zgodnie z projektem Rozporządzania Parlamentu Europejskiego i Rady o kosmetykach." - Barbara Śmietanka (BZS Consulting)
* Niezbędne definicje oraz prawne regulacje polskie
* Standardowe badania z udziałem ochotników, wykazujące bezpieczeństwo
* Dermatologiczne testy kliniczne wykazujące skuteczność (rodzaje testów, metody i aparatura)
* Specyfika badań klinicznych i wymagania (wymagana dokumentacja, standardowe procedury)
* Wytyczne GD (Society for Dermopharmacy) dla wykazania bezpieczeństwa i skuteczności via badania kliniczne produktów do zmywania i stosowania na sucha skore
* Przykładowe kliniczne badania kosmetyków
* Podsumowanie

godz. 10.30 - 12.00 - Finansowanie innowacyjnych biotechnologicznych projektów B+R, polityka UE
1. "Participation in 7th RTD Framework Programme: Food, Agriculture and Biotechnology" - Tomasz Calikowski (European Commision, Directorate-General for Research, Directorate E - Biotechnologies, Agriculture, Food)
2. "Financing opportunities in FP7 Health area" - Patrik Kolar (European Commision, Directorate-General for Research, Directorate F - Health)
3. "Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej" - Anna Pytko (Krajowy Punkt Kontaktowy)

godz. 12.45 - 14.15 - Partnerstwo biznesowe w procesie komercjalizacji projektów badawczo-wdrożeniowych (MCI, BIB, WTS, Bio-Tech)


godz. 15.00 - 17.00 - Perspektywy rozwoju sektora biotechnologii w Polsce i Europie Środkowej. Przykłady sukcesu

godz. 14.30 - 16.00 - Ekonomiczne uwarunkowania produkcji biopaliw

godz. 16.15 - 17.45 - Nowe (bio)technologie (III generacji) w produkcji biopaliw "Ewolucja czy rewolucja w technologii biopaliw" - Krzysztof Różycki (Instytut Chemii Przemysłowej)

godz. 10.00 - 18.00 - Panel innowacji
1. Międzynarodowa komercjalizacja wyników badań polskich naukowców z obszaru biotechnologii medycznej (Selvita)
2. Mikromacierze białkowe w ofercie Sigma-Aldrich (Sigma-Aldrich)
3. Jak zmniejszyć nakłady pracy oraz skrócić czas analiz w laboratorium? Automatyzacja i miniaturyzacja, technologia micro-fluidics CeliperLS (lab-on-chip) oraz mikro-kalorymetria MicroCal - dołącz do grona światowych użytkowników: Novartis, Johnson & Johnson (Witko)
4. Charakteryzacja cząstek w świecie mikro i nano (A.P. Instruments)
5. Ochrona rozwiązań biotechnologicznych (Patpol Sp.z o.o.)
6. From mg to MT - Strategies on Sourcing Chemical Specialities (Cfm Oskar Tropitzsch)
7. Nikon w biotechnologii - dziś i jutro (Precoptic Co. Wojciechowscy Sp.)
8. Bezkontaminacyjna izolacja i manipulacja na żywych komórkach oraz materiale utrwalonym (Carl Zeiss)
9. Pomorski Park Naukowo-Technologiczny - miejsce dla nowych technologii (Pomorski Park Naukowo Technologiczny)

- 16 maja
godz. 10:00 - 11:45 - Innowacyjne technologie w (bio)farmacji
1. "Zagraniczny, state-of-the-art. Jak wygląda i ile kosztuje skala pilotażowa i przemysłowa farmaceutycznej produkcji biotechnologicznej na przykładzie wybranego funkcjonującego zakładu w Irlandii" - Piotr Łada
2. "Komputerowo wspomagane projektowanie syntez" - Waldemar Szczepanik (Selvita)

godz. 12.30 - 14.15 - Scale-up w produkcji leków biotechnologicznych

godz. 10.00 - 11.30 Bioregiony wkraczają na scenę polskiego biobiznesu (Dyskusja panelowa z udziałem regionalnych polityków i przedstawicieli firm, z trzech wschodzących polskich bioregionów: małopolskiego, dolnośląskiego i łódzkiego)

godz. 11.45 - 13.00 - Biotechnologia w produkcji żywności "Biotechnologicze składniki w żywności." - Grażyna Osęka
* aktualny stan prawny
* procedury wprowadzania do obrotu - ograniczenia i zakazy
* ocena bezpieczeństwa innowacyjnych produktów oraz składników
* novel food a suplementy diety

godz. 14.15 - 15.45 - Suplementy diety
1. "Produkcja suplementów diety w firmie farmaceutycznej." - Iwona Kowalczyk
* odpowiedzialność za jakość produktu
* systemy bezpieczeństwa w produkcji i obrocie
* zasady rejestracji i zatwierdzania zakładów
* urzędowe kontrole suplementów diety
2."Etykietowanie i informacja dla konsumenta. Obecnie obowiązujace przepisy i projektowane zmiany we wspólnotowych regulacjach dotyczących suplementów diety." - Iwona Wrześniewska - Wal.
3.
godz. 10.00 - 16.00 - Panel innowacji

Lista wystawców jest dość pokaźna i obejmuje zarówno firmy prywatne z kraju i ze świata a także polskie instytucje oraz jednostki akademickie:
1. A. Kruess Optronic
2. Adara Sp. z o.o.
3. ALAB
4. AP Instruments
5. Applied Critical Fluids GmbH
6. Apronex s.r.o.
7. Assign Clinical Research Poland Sp. z o.o.
8. Astrid Research Kft.
9. ATU Sp. z o.o.
10. BART
11. BIB Seed Capital
12. Bio-futuro s.c.
13. Bio-Tech Consulting
14. BioCentrum sp. z o.o.
15. Biocorp Polska sp. z o.o.
16. Biogenet
17. Biokom Systems Sp.J.
18. BioTe21
19. BioTech International
20. BioVendor – Laboratorní medicína a.s.
21. Biuro Handlu Zagranicznego Agema
22. Biuro Koordynacyjne "Dino 96"
23. Bruker Polska
24. Bujno Chemicals
25. Carl Zeiss
26. CCS Cell Culture Service
27. CEITEC Cluster-bioinformatics z.s.p.o.
28. Celon Pharma
29. Celther Polska
30. Centrum Doskonałości Biotechnologia Żywności
31. Cfm Oskar Tropitzsch
32. DNA-Gdańsk II
33. Dom Handlowy Nauki Sp. z o.o.
34. Elchrom Scientific AG
35. EURx
36. Evonik Goldschmidt GmbH
37. Finepharm
38. G.Kisker GbR
39. Genomed
40. Hornik
41. IKA POL
42. imaGenes GmbH
43. Immuniq
44. Instytut Biochemii i Biofizyki PAN
45. Instytut Biochemii Technicznej Politechnika Łódzka
46. Instytut Biologii Medycznej PAN
47. Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych
48. Instytut Chemii Organicznej PAN
49. Instytut Chemii Organicznej Politechniki Łódzkiej
50. Instytut Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Moscickiego
51. Instytut Genetyki Roślin PAN
52. Instytut Genetyki Roślin PAN
53. Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN
54. Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN
55. Instytut Włókien Naturalnych
56. Invitrogen
57. KAMIKA Instruments
58. Karstulan Metalli OY
59. Kaspo
60. Katedra i Zakład Technologii Postaci Leku, Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
61. Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej, Uniwersytet Łódzki
62. Katedra Medycyny Sądowej, Zakład Technik Molekularnych, Akademia Medyczna we Wrocławiu
63. Katedra Mikrobiologii Przemysłowej i Biotechnologii, Uniwersytet Łódzki
64. Katedra Włókien Sztucznych, Politechnika Łódzka

65. KendroLab Sp. z o.o.
66. Komisja Europejska, Directorate-General for Research
67. Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE
68. Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE
69. LAB-EL Elektronika Laboratoryjna Sp. J.
70. Laboratorium Inżynierii Biomedycznej - Wydział Inżynierii Chemicznej - Politechnika Warszawska
71. Laboratorium-przegląd ogólnopolski
72. Leco Polska Sp. z o.o.
73. LEK-AM Sp. z o.o.
74. Linegal Chemicals Sp. z o.o.
75. Lorenz Archiv Systeme GmBh
76. LSMW Sp. z o.o. Oddział w Polsce
77. Lubelskie Fabryki Wag FAWAG S.A.
78. Mabion Sp. z o.o.
79. MCI BioVentures
80. Medlab-Products Sp. z o.o.
81. Merck
82. Międzyresortowy Instytut Techniki Radiacyjnej
83. Międzyuczelniane Centrum Agregatów Lipidowych we Wroclawiu
84. Millipore
85. MoBiTec GmbH
86. MTZ Clinical Research
87. Ośrodek Transferu Technologii IITD PAN
88. P.P.H.U. Genos s.c.
89. Patpol Sp.z o.o.
90. Perlan Technologies Polska Sp. z o.o.
91. POCH S.A
92. Polgen
93. Pomorski Park Naukowo Technologiczny, Gdyńskie Centrum Innowacji
94. PPH Paweł Komender
95. Pracownia Regulacji Transkrypcyjnej, Instytut Biologii Medycznej PAN
96. Precoptic Co. Wojciechowscy Sp.
97. Proteon Pharmaceuticals
98. Provital Polska
99. PZ HTL S.A.
100. Radwag
101. RHL-Service
102. Rynek Chemiczny
103. Rynki Zagraniczne
104. Sarstedt
105. Selvita sp. z o.o.
106. Shimadzu
107. Sigma-Aldrich Sp. z o.o.
108. Specjalistyczne Laboratorium Badawcze ITA-TEST
109. Targi w Krakowie Sp. z o.o. - EUROBIOTECH
110. Urząd Miasta Łodzi
111. VIDIA, spol. s r.o.
112. VWR International GmbH
113. Waters Sp. z o.o.
114. Witko Sp. z o.o.
115. Wrocławski Park Naukowo Technologiczny
116. Wrocławskie Centrum Badań EIT+ sp. z o.o.
117. WTS Rzecznicy Patentowi Sp.p.
118. Wydawnictwo Naukowe PWN
119. Wydawnictwo Naukowe PWN SA
120. Zakład Biosyntezy Środków Leczniczych, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
121. Zakład Biotransformacji Uniwersytetu Wrocławskiego
122. Zakład Fermentacji i Biosyntezy, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
123. Zakład Neurofarmakologii Molekularnej, Instytut Farmakologii PAN
124. Zakładu Chirurgii Doświadczalnej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
125. Zintegrowane Centrum Doskonałości Chemii Medycznej Neuropeptydów

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Panie Danielu! To jest dobra wiadomość. A ja za dobre wiadomości - stawiam plusa. Taki już jestem. Jak tu się nie cieszyć, jeśli człowiek dowiaduje się, że w Polsce zaczyna się coś dobrego dziać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.