Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5374 miejsce

Bipoland - wizja Polski niepolskimi oczami

Filmik wykonany przez młodego, niezależnego, amerykańskiego filmowca krąży w sieci od kilku tygodni i i już zdobył sporą popularność. Auschwitz, trudna przeszłość, ale też współczesność i kolory. Tak wygląda Polska?

Kadry z filmu "BiPoland" / Fot. Matthew BrownObóz zagłady - od tego zaczyna się kilkuminutowy filmik autorstwa Mattego Browna. W tle słyszymy poważną muzykę i wspomnienia kobiety - więźnia Auschwitz. Jest też Winston Churchill i przypomnienia wydarzeń II wojny światowej. Jednak jest też druga strona, autor wplótł więcej kolorów i współczesności, trochę tego jak Polska wygląda dzisiaj. A my myśląc o Polsce co moglibyśmy pokazać? Zaczęlibyśmy od smutnych przekazów II wojny światowej? A może powinniśmy dostrzec to co w Polsce jest wyjątkowe i piękne? To nie jest pierwsza tego typu produkcja. Wcześniej mieliśmy historię Polski Tomasza Bagińskiego, reklamy polskiej prezydencji w UE, o wielu spotach przed Euro 2012 nawet nie wspomnę. Gdybyśmy mieli zrobić taki projekt jeszcze, raz to co należałoby tam umieścić?

T. Lis swojego czasu pisał: "Wolność sama się nie wywalczyła, gospodarka sama nie odżyła, bezpieczeństwo Polski samo się nie zagwarantowało, Unia Europejska z czystej miłości do nas sama nas nie przytuliła, setki tysięcy firm same nie powstały, miliony ludzi samochodów, mieszkań, pralek i lodówek w prezencie nie dostały, cała masa szkół prywatnych i prywatnych uczelni nie zaczęła działać sama z siebie, tysięcy młodych nie przymuszano do studiowania, złoty sam wymienialny się nie stał, bezkrwawa rewolucja sama się nie dokonała. Tego wszystkiego dokonaliśmy My - łamiąc stereotypy i przezwyciężając, wydawałoby się nieuchronne przeznaczenie. Mamy najlepszą sytuację od 300 lat i nadal mamy prawo sądzić że najlepsze jest wciąż jest jeszcze przed nami." I to jest ten cud, który w Polsce się zrealizował.

Pielęgnując historię, dbać o przyszłość. Chciałbym aby Polska była postrzegana jako dynamiczny, stale rozwijający się kraj w wielkim tworze Unii Europejskiej. Chciałbym aby doceniono, to ile wysiłku Polacy włożyli w budowanie demokratycznego państwa i wolnej gospodarki. I chociaż i jedno i drugie może niektórym się wydawać że mocno kuleje, ale idzie dalej i zmierza do coraz lepszego stanu. I to pytanie. Jak połączyć naszą trudną i skomplikowaną historię z teraźniejszością pełną kolorowych barw i dynamizmu? Auschwitz i Euro 2012? Powstanie Warszawskie i 7 tys. gitarzystów na wrocławskim rynku wykonujących jednocześnie "Hey Joe"? Jałta i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy? Jaka jest ta nasza Polska?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Demonizowanie (wyolbrzymianie) Tuska jest szkodliwą przesadą... obywatele mają takich przywódców na jakich zasłużyli. Pan Tusk bez wyborców (także niegłosujących) byłby tylko obywatelem - to obywatele (wyborcy) uczynili go zarządzającym ich majątkiem czyli państwem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uczciwych jest wielu, lecz dla pozbycia się Ich Tusk uruchomił machinę oszczerstw. Oczywiście, niektórzy mniej oblatani zawierzyli Tuskowi. Jasne, że nie mam pretensji do tych ludzi, bo każdy ma swój rozum jeden na wyższym poziomie drugi niestety niższym.Ci z mniejszymi zdolnościami są przekonani że mają racje. Oczywiście żaden logiczny argument nie może ich przekonać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polacy wbrew pozorom wybierają odpowiedzialnie. Problem polega na tym, że nie bardzo jest z kogo bo większość porządnych ludzi nie ma chęci żadnych do bycia politykiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zamiast obozów koncentracyjnych lepiej pokazać Polską rzeczywistość... ludzi umierających z braku środków do życia: lekarstw, jedzenia, mieszkań itp.

Taki obraz mógłby w końcu poruszyć wyborców i obudzić w nich odpowiedzialność za swoje wybory.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.