Facebook Google+ Twitter

Birds of Passage i Leonardo Rossado - recenzja nowej płyty

28 października na światło dzienne wyszła płyta, której przysłuchuję się od tygodni - żeby móc jak najszybciej przekazać wam dobre słowa o kolejnym arcydziele spod znaku Denovali. Panie i Panowie, przedstawiam wam "Dear and Unfamiliar".

 / Fot. okładkaTrzy postaci pracowały nad tkanką płyty, która okazuje się wyzwaniem nie lada i bezdenną kopalnią odkryć. Alicia Merz, wokalistka, poetka, główna siła nowozelandzkiego projektu Birds of Passage, zaprosiła do współpracy eksperymentalnego artystę, grafika i muzyka przede wszystkim, Leonardo Rosado, oraz swojego rodzonego brata, muzyka folkowego i artystę mieszkającego w Leeds - Bruno Merza, by stworzyć piękne, kompletne dzieło zamknięte na jednym niepozornym krążku. Alicia Merz uzyskała dzięki pomocy Portugalczyka efekt lżejszy i bardziej dostępny niż to, co słyszymy na jej poprzednich płytach: w ciemnej, godnej Stars of the Lid, materii ambientu, udało się wyrzeźbić pełną elegancji bryłę o mocno filmowym, konceptualnym charakterze.

Melorecytacje i eteryczne śpiewy Alicii zostały przystrojone w niezwykle minimalistyczne dźwięki, organiczne loopy, kilka dźwięków gitary brzęczących gdzieś w tle, jak na płytach Eluvium, dzięki czemu jedyne ślady melodii są odczytywalne z głosu wokalistki. Płyta sączy się powoli, przepływa w czasie, staje się pejzażem i tłem dla rzeczywistości, odległą i intrygującą perspektywą dźwięków, które już dawno odkleiły się od przewidywalnej i nudnej formuły grania w schematach zwrotka-refren. Czy jakichkolwiek innych schematach. Jedyną regułą dla kolaboracji Merz-Rosado jest dźwięk jako płynna rzeczywistość, jako płótno, na którym powstaje akwarelowy obraz, rozmyta fantazja - idealnie ukazana poprzez zaprojektowaną przez Bruno okładkę.

Każdy z tych dziesięciu utworów jest równie samotny, jak nierozłączny z całością, i prowadzi do nostalgicznej konkluzji, która jednocześnie otwiera kolejne spotkanie z "Dear and Unfamiliar" - "Endings and Beginings".

Płyta Birds of Passage i Leonardo Rosado "Dear and Unfamiliar" już od dziś do zamówienia za pośrednictwem Denovali Records.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.