Facebook Google+ Twitter

Birma: Kolejna misja mediacyjna Gambariego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-24 07:57

Do Birmy wyrusza pod koniec stycznia z kolejną misją mediacyjną Ibrahim Gambari, specjalny wysłannik ONZ do tego kraju.

Gambari chce skłonić rządzącą juntę wojskową do rozpoczęcia dialogu z przywódczynią birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi, laureatką pokojowej Nagrody Nobla.

Ibrahim Gambari zapowiada, iż podczas czterodniowego pobytu w Birmie pragnie spotkać się z przetrzymywaną od lat w areszcie domowym panią Aung San Suu Kyi i zapoznać się z jej oceną obecnej sytuacji w Birmie. Gambari nie wyklucza jednocześnie przedłużenia pobytu, o ile rozmowy z władzami tego kraju będą dawały nadzieje na przełamanie impasu w relacjach junty z opozycją.

Przedstawiciele największego ugrupowania opozycyjnego, Narodowej Ligii na Rzecz Demokracji wyrażają nieoficjalnie nadzieję, iż planowana wizyta specjalnego wysłannika ONZ okaże się tym razem owocna i doprowadzi do rozpoczęcia procesu demokratyzacji kraju.

Z kolei analitycy nie wróżą Gambariemu sukcesu. Twierdzą oni, iż rządząca junta wojskowa nie jest obecnie zainteresowana jakimkolwiek dialogiem z opozycją. W ubiegłym roku Gambari odwiedzał Birmę kilkakrotnie, ale jego misje nie przyniosły znaczących rezultatów. Ponad czterdziestoletnie rządy wojskowych doprowadziły Birmę do katastrofalnej sytuacji społecznej i gospodarczej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.