Facebook Google+ Twitter

Birma kupuje broń od Rosji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-28 14:36

Birma zapłaci ponad pół miliarda dolarów za dwadzieścia rosyjskich samolotów Mig-29. Rosja zdecydowała o sprzedaniu birmańskim dyktatorom samolotów bojowych, mimo że państwa zachodnie nałożyły na ten kraj embargo na dostawy uzbrojenia.

Birmańsko-rosyjskie porozumienie podpisane zostało kilka tygodni temu, ale dopiero ostatnio oba kraje ujawniły kulisy kontraktu. Sprzedawane Birmie samoloty należą do zmodernizowanej serii tych maszyn. Do tej pory birmańskie siły zbrojne korzystały z uzbrojenia pochodzącego głównie z Chin. W latach dziewięćdziesiątych Birmańczycy kupili z Chin uzbrojenie warte ponad dwa miliardy dolarów. Także i obecnie kraj ten chciał sprzedać lotnictwu birmańskiemu swoje samoloty wielozadaniowe, ale ostatecznie Birmańczycy zdecydowali się na zakup samolotów rosyjskich.

Birma jest na liście krajów łamiących w rażący sposób prawa człowieka, dlatego kraje zachodnie są przeciwne sprzedaży broni birmańskim dyktatorom. Mimo wezwań płynących z Zachodu do Birmy nadal sprzedawana jest jednak broń chińska i rosyjska. Ponad czterdziestoletnie dyktatorskie rządy wojska doprowadziły Birmę do katastrofalnej sytuacji społecznej i gospodarczej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.