Facebook Google+ Twitter

Birma uwalnia więźniów politycznych

Władze birmańskie ogłosiły 11 października powszechną amnestię dla wszystkich więźniów politycznych przetrzymywanych w więzieniach.

Pierwsza grupa 70 uwolnionych więźniów politycznych opuściła więzienie w środę rano 12 października. W ciągu dnia donoszono o następnych zwolnieniach.
Wśród uwolnionych znajduje się m.in. zatrzymany w 2008 roku aktor komediowy i kabaretowy Zargar, początkowo skazany na 59 lat więzienia. Ostatecznie zredukowano mu karę do 35 lat. Zargar skazany został za zorganizowanie pomocy ofiarom cyklonu Nargis i krytykę władz za opieszałość w niesieniu pomocy.

Zargar powiedział po wyjściu z więzienia, że jego uwolnienie jest tylko warunkowe. "Nie jestem dzisiaj szczęśliwy, gdyż wielu moich przyjaciół jest jeszcze w więzieniu" - cytuje aktora BBC News.

Według francuskiego "Le Monde" jeden z wysokich urzędników reżimu birmańskiego zaznaczył, że chodzi tylko o uwolnienie członków bardzo popularnej wśród ludności partii LND (Liga Narodowa na rzecz Demokracji), partii Aung San Suu Kyi (noblistki Pokojowej Nagrody za 1991 rok). Jednak agencje prasowe donoszą, że więźniowie polityczni, nie tylko z tej partii, wychodzą z więzień i jest ich coraz więcej. Na wolność wyjdą także masowo przetrzymywani mnisi buddyjscy.

Birma to państwo we wschodnio-południowej Azji, gdzie od roku 1962 rządy sprawują zmieniające się dyktatury wojskowe, oceniane przez opinię międzynarodową jako jedne z najokrutniejszych na świecie. Hunta oficjalnie w sierpniu 2011 roku pozostawiła władze w ręku byłego wojskowego. We wrześniu br. przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ przemawiał Minister Spraw Zagranicznych Birmy - Wanna Maung Lwin, prosząc o zwolnienie z nałożonych na jego kraj sankcji ekonomicznych i obiecując uwolnienie w najbliższym czasie więźniów politycznych. Być może proces normalizacji się rozpoczął. Cały świat czeka na dobre wiadomości z tej części świata.

Źródła:
BBC
LeMonde.fr

Oceń materiał, kliknij gwiazdkę. Autor, który zdobędzie najwięcej punktów, dostaje 150 zł!

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.