Facebook Google+ Twitter

Birmańska junta zadowolona z wyników referendum

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-24 13:11

W Birmie na terenach spustoszonych przez cyklon Nargis odbyło się referendum konstytucyjne. Głosowanie nie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród obywateli i zakończyło się o godzinie 16 tamtejszego czasu (godz. 12 naszego czasu). 10 maja referendum zostało przeprowadzone w tych częściach kraju, które nie zostały dotknięte żywiołem.

W rzeczywistości głosowanie zaczęło się już wczoraj. Wówczas to członkowie komisji wyborczych odwiedzali domy ludzi starszych oraz chorych, by umożliwić im oddanie głosu. Z możliwości wcześniejszego wzięcia udziału w referendum skorzystali także inni obywatele Birmy. Tym właśnie urzędnicy komisji wyborczych tłumaczą dzisiejsze nikłe zainteresowanie.

W wielu częściach Rangunu i w delcie Irawadi nie było punktów do głosowania, a komisje chodziły z urnami od domu do domu. Władze nie przykładały w ostatnich dniach wielkiej wagi do propagandy. W oficjalnych mediach już wczoraj zaprzestano nadawania programów agitacyjnych.

Eksperci uważają, iż junta jest zadowolona z przebiegu tej części referendum, która odbyła się 10 maja na terenach nie zniszczonych przez cyklon Nargis. Według oficjalnych danych, za przyjęciem nowej, opracowanej przez wojskowych konstytucji i gwarantującej armii utrwalenie jej władzy, opowiedziało się wówczas ponad 92 procent głosujących. Birmańska opozycja kwestionuje prawdziwość tych danych i odrzuca oficjalne wyniki referendum.


Krzysztof Renik, New Delhi, Polskie Radio/IAR/kk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.